Čaputová řekla jasné slovo k Rusku. A vzkaz vyslala i směrem k Lukašenkovi

18.07.2019 18:30

Na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou se zaměřil server DeníkN.cz. Všímá si také slov komentátora slovenského deníku SME Petra Tkačenka. Podle něj si Čaputová jede svoje. Mnohé Slováky tak svou zahraniční aktivitou překvapuje.

Čaputová řekla jasné slovo k Rusku. A vzkaz vyslala i směrem k Lukašenkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezident Česka Miloš Zeman
reklama

Čaputová například dala jasně najevo, že pozvání běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na letošní oslavy Slovenského národního povstání od předsedy parlamentu Andreje Danka se jí příliš nezdá. Dle jejích slov by běloruskou hlavu státu měl zvát někdo na stejné úrovni. A běloruská strana její vzkaz pochopila.

V minulých dnech se také Čaputová vyjádřila k porušování lidských práv v Číně a k Visegrádské čtyřce uvedla, že by se měla věnovat respektování hodnot právního státu a nezávislé justice. A neobávala se ani vyjádřit vzkaz Rusku. „Jsem přesvědčena, že konstruktivní vztahy s Ruskem potřebujeme. Ale k těm je také třeba vzájemný respekt a úcta k pravidlům. Dnes je, bohužel, na straně Ruska nevidím,“ uvedla.

  • Původní text ZDE

A jak uvádí v této souvislosti komentátor slovenského deníku SME Peter Tkačenko, v zahraničí politice je Čaputová dále než Kiska. Slováci dle jeho slov nejsou na takovou míru aktivismu v zahraniční politice zvyklí, prezidentka si však jede dle jeho slov svoje. 

Nevylučuje, že by se Čaputová mohla stát inspirací – ale musí její jednání přinést výsledky. „Nezapomínejme, že Čaputová má ze všech slovenských přímo volených prezidentů nejslabší mandát. A při pohledu na preference vidíme, že ‚populistický blok“ (zjednodušeně Směr, Slovenská národní strana, kotlebovci a Sme rodina) je stále silný,“ uzavřel Tkačenko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…