Čaputová složila slib: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit lidem

15.06.2019 15:40

Slovenská právnička Zuzana Čaputová složila ústavou předepsaný slib a stala se vůbec první ženu stojící v čele Slovenské republiky. Ve svém inauguračním projevu prohlásila, že do prezidentského úřadu nepřišla vládnout, ale sloužit lidem. Ráda by udělala vše pro to, aby překonala rozdělení slovenské společnosti.

Čaputová složila slib: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit lidem
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Zuzana Čaputová.
reklama

Právnička Zuzana Čaputová porazila v souboji o prezidentský post Maroše Šefčoviče. Voliči jí dali přes milion hlasů a rozhodli o tom, že bude vůbec první ženou stojící v čele Slovenska. Není přitom bez zajímavosti, že jí k vítězství stačilo jen něco málo přes jeden milion hlasů, přičemž počet všech oprávněných voličů převyšuje čtyři miliony.

Když po složení slibu Čaputová pronášela svůj inaugurační projev, bylo patrné, že si je vědoma toho, kdo jí volil a kdo ne, a dala najevo, že by se ráda stala prezidentkou opravdu všech Slováků. Formálně sice už je prezidentkou všech svých spoluobčanů, ale Čaputová prohlásila, že jí formální naplnění této skutečnosti nestačí. Hodlá pracovat ve prospěch svých občanů. Jak ve prospěch těch s nízkými příjmy, tak ve prospěch těch, které trápí probíhající klimatická změna.

„Potřebujeme překonat propasti, které jsme ve společnosti za uplynulá léta vyhloubili, a to mezi jednotlivými skupinami a názory, které reprezentují. Postoj k jinakosti, k jiné tradici, k jiné zkušenosti a k jinému názoru umíme vyjádřit i bez toho, abychom se dotýkali svobody a důstojnosti jiných,“ uvedla Čaputová. Její slova přinesla ČTK.

„Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvou podob – podoby volání po změně a po slušnosti, ale i podoby hněvu na systém. Tento hněv je v mnohém oprávněný, ale pokud bychom mu jako společnost podlehli, vůbec bychom si tím nepomohli,“ prohlásila také.

Za velkou výhodu pro Slovensko považuje členství země v EU a v NATO.

Čaputová ve funkci nahradila Andreje Kisku, který se stal prezidentem v roce 2014, když v prezidentském souboji porazil tehdejšího premiéra Roberta Fica. V roce 2019 se však rozhodl, že nebude usilovat o znovuzvolení. Místo toho založil vlastní politickou stranu a oznámil, že se hodlá podílet na formování příští vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…