Časopis: Remek v Moskvě, to je problém. Kníže čelí vlně odporu

22.04.2013 8:36

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) vedou spor o to, kdo má konečné slovo při výběru velvyslanců. Zeman prosazuje Livii Klausovou jako diplomatku na Slovensko a Vladimíra Remka na post velvyslance v Moskvě. Schwarzenberg s těmito jmény příliš nesouhlasí.

Časopis: Remek v Moskvě, to je problém. Kníže čelí vlně odporu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta podpořil i bývalý československý kosmonaut Vladimír Remek

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o velvyslance?

hlasovalo: 5061 lidí

Prezident s ministrem zahraničí na toto téma jednali na Hradě. Podle informací ParlamentníchListů.cz ale k dohodě nedošlo. Podle všeho dal ovšem Zeman Schwarzenbergovi najevo, že je schopen díky korektním vztahům s premiérem Petrem Nečasem (ODS) “své” velvyslance prosadit i bez jeho souhlasu. A podle ústavy dohoda prezidenta s premiérem stačí.

Sporu mezi oběma předními muži české politiky se věnoval i týdeník Respekt ve svém redakčním komentáři. V něm časopis napsal, že není podstatné, zda se velvyslankyní v Bratislavě stane Livia Klausová, ale zda Vladimír Remek bude velvyslancem v Moskvě.

Téma prý vyvolalo rozruch i v diplomatických kruzích. Emoce mělo vzbudit zejména prohlášení Schwarzenberga, že Klausová není kvalitní diplomatkou, nemůže proto být velvyslankyní na Slovensko, na druhou stranu proti Remkovi v Moskvě by prý nic nenamítal.

Respekt nyní uvádí, že téměř ihned se Černínskému paláci ozvali zástupci Evropské unie a NATO, že je špatný nápad poslat do tak významné a kontroverzní země člověka, který má blízko k tamním politikům a navíc neovládá oficiální unijní jazyky.

Špatné bitevní pole

“Diplomaté nechápou, proč ministr zahraničí svádí boj o banální post v Bratislavě, ale nevadí mu mnohem důležitější ruská mise. To posiluje dojem, že spor má spíše vnitropolitický rozměr,” píše Respekt s tím, že ačkoli je pochopitelné, že ministr zahraničí nechce Zemanovi ustupovat, protože se jedná o jeho kompetenci, vybral si špatné bitevní pole.

“Pakliže se ministrovi podaří zastavit Remka i Klausovou, je to dobře, ale kdyby si měl vybrat jedno ‘zlo’, kterému zabrání, pak má mít jméno Vladimír Remek,” uzavírá Erik Tabery redakční komentář Respektu.

Vladimír Remek

  • KSČM
  • Od ledna 2014 vykonává funkci velvyslance ČR v Rusku

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …