Částka, za kterou Zeman pojede do Číny, zveřejněna. Kritici prezidenta spustili kanonádu

09.04.2019 16:08

Miloš Zeman je českým prezidentem již šestým rokem a na konci dubna se chystá na svou již šestou cestu do Číny. Server Seznam Zprávy připomněl, že žádnou jinou zemi Zeman nenavštívil tak často. A jeho cesty jsou čím dál dražší. Tentokrát si prý řekl o 8,8 milionu korun. „Bude to cesta za všechny prachy,“ poznamenal k tomu europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Částka, za kterou Zeman pojede do Číny, zveřejněna. Kritici prezidenta spustili kanonádu
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Čínské republiky Si Ťin-pching
reklama

Český prezident rád jezdí do Číny, v této zemi byl častěji, než ve kterékoli jiné zahraniční destinaci. Údajně tu buduje ekonomické vztahy. Za šest let, co je Miloš Zeman ve funkci, hovořil o miliardách korun, které k nám měly přitéct z této komunistické země prostřednictvím nejrůznějších investic.

Zemanovy cesty do Číny však nepatří k nejlevnějším. Tentokrát si prý řekl o 8,8 milionu korun.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Předpokládané náklady spojené se zajištěním této pracovní cesty, s výjimkou výdajů na leteckou přepravu ústavních činitelů a ochranu ústavních činitelů, jsou odhadovány na cca 8 852 000 korun, a to včetně nákladů spojených s cestou přípravných týmů,“ stojí v dokumentu, jenž má server k dispozici. V loňském roce si přitom Zeman řekl jen o 5,5 milionu a jeho první cesty stály dokonce jen 2,6 milionu korun. Rozdíl mezi prvními cestami do Číny a cestou poslední je tedy víc než 6 milionů korun.  

Novinář Václav Dolejší je rád, že se tato Zemanova vize investice nenaplnila.

Senátor Pavel Fischer má za to, že na to, jak jsou prezidentovy výlety drahé, žádný velký přínos pro Českou republiku nepředstavují. Místo příležitostí s sebou přináší řadu rizik.   

„Cesty Miloše Zemana do Číny jsou nákladné a zatím nikam nevedou. Češi se v očích Číňanů sklonili před komunistickou totalitou, když se tam prezident učil stabilizovat společnost, a jedna velká investiční skupina má brány čínského trhu otevřené. Mimo to žádné velké investice k nám nepřišly, nová pracovní místa nevznikla a výhodná spolupráce nenastala. Objevila se naopak velká rizika,“ varoval.

Ve stejném duchu se vyjádřil i europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer, jenž se domnívá, že Zemana čeká „cesta za všechny prachy“.

„Miloš Zeman zase vyráží do Číny. Bude to cesta za všechny prachy – nejen proto, že na ní chce o polovinu víc peněz než minule, ale i skrz to, do jaké země naše peníze vynakládá. Aspoň že svůj pohled na svět bude sdílet hodně daleko. Jen by to mohlo stát o nějaký ten milion míň...“ posteskl si Niedermayer.  

Zeman bude v Číně znovu debatovat o Nové hedvábné stezce. Český prezident usiluje o tom, by tato obchodní tepna vedla z Číny do západní Evropy i přes Česko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …