Cena OKD byla nastavena podle nezávislých ukazatelů, hájí se Sobotka

09.10.2015 16:18

Při prodeji podílu ve společnosti OKD se vláda rozhodovala podle tří nezávislých ukazatelů, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na výpovědi tří obviněných, kteří dnes u soudu vypověděli, že cenu domlouvali tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) a právě Sobotka jako ministr financí. Předseda vlády dodal, že o tom, zda byl spáchán trestný čin, musí rozhodnout soud.

Cena OKD byla nastavena podle nezávislých ukazatelů, hájí se Sobotka
Foto: Radim Panenka
Popisek: Bohuslav Sobotka v USA
reklama

Trojice mužů je obžalována ze závažných chyb při privatizaci společnosti OKD z roku 2004, při které údajně vznikla škoda nejméně 5,7 miliardy korun. Soudní znalec a dva bývalí místopředsedové Fondru národního majetku dnes svou vinu odmítli.

"V okamžiku, kdy vláda rozhodla o ceně, která se týkala prodeje podílu OKD, tak byla nad třemi indikátory, které signalizovaly, jaká je tržní cena," řekl novinářům Sobotka. Vláda podle něj rozhodovala podle znaleckého posudku, odhadu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nabídky společnosti, která měla o vládní podíl zájem.

Premiér doplnil, že postup vlády hodnotila také Evropská komise. "Evropská komise v roce 2011 konstatovala, že nedošlo k nedovolené veřejné podpoře," řekl Sobotka.

Premiér poznamenal, že dokud soud v případu nerozhodne, musí platit presumpce neviny. "O tom, jestli někdo spáchal, nebo nespáchal trestný čin, může rozhodnout jenom tento soud," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…