Centrální banka zvyšuje úroky, hypotéky se prodraží. Hrozbou je inflace

23.06.2021 19:28

Česká národní banka dnes poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Růst bude podle ekonomů pokračovat. Zdraží tak mimo jiné hypotéky. Píše o tom mimo jiné server iDnes.cz.

Centrální banka zvyšuje úroky, hypotéky se prodraží. Hrozbou je inflace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Pro růst základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali čtyři členové Bankovní rady ČNB. Jeden hlasoval pro růst o 0,5 procenta bodu, dva pro sazby beze změny. 

„Centrální bankéře trápí přetrvávající vyšší inflace, která se nad dvouprocentním cílem ČNB již pohybuje po dobu více než dvou let. Déletrvající růst spotřebitelských cen kolem tří procent by totiž mohl prodejce zboží a služeb utvrdit v tom, že mají své ceny zvyšovat právě v tomto rozsahu, a nikoliv o centrální bankou cílená dvě procenta,“ komentoval pro server iDnes.cz ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Měnová politika ČNB podle guvernéra Jiřího Rusnoka vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. Růst lze očekávat i ve druhém pololetí, uvedl. Obdobně hovořil i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, který předpokládá, že k dalšímu zvýšení by mohlo dojít na začátku srpna, kdy má bankovní rada další jednání. 

Od sazeb centrální banky se pak odvíjejí úroky úvěrů a bankovních vkladů.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…