Ceny elektřiny v EU budou růst až do roku 2030. Pak klesnou

15.12.2011 21:59

Evropská komise zveřejnila prognózy cen elektřiny v Evropě na příští roky. V příštích desetiletích prý porostou a až kolem roku 2030 by mohly začít klesat.

Ceny elektřiny v EU budou růst až do roku 2030. Pak klesnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické panely
reklama

Podle energetické „cestovní mapě“, kterou dnes zveřejnila Evropská komise, budou ceny elektřiny v Evropské unii stoupat až do roku 2030. Přibližně tehdy by mohly začít klesat. Tyto propočty se vztahují i na Českou republiku.

Tato prognóza cen nezáleží na tom, zdali se Evropa odkloní od závislosti na „uhlíku“, tedy například od uhlí. Zároveň ale komise nechce doporučovat či odrazovat od využívání jaderné energie. Tuto volbu chce nechat na konkrétních zemích.

Ceny elektřiny by měly růst hlavně kvůli růstu cen fosilních paliv (uhlí, plyn a ropa). Roste po nich totiž poptávka, především pak v Asii. Pokud by se Evropa od těchto zdrojů odklonila, ceny elektřiny by vyrostly kvůli výrazným investicím do nových technologií.

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus předpokládá, že do velké míry budou ceny v České republice kopírovat vývoj v Německu. Bude ale také záležet na dalším rozvoji obnovitelných zdrojů v tuzemsku a jejich dopadu do cen elektřiny. V posledních letech se do cen elektřiny výrazně promítá růst počtu solárních elektráren.

Ceny uhlí, plynu a emisních povolenek, které ovlivňují cenu elektřiny na trhu, budou podle Hatlapatky v krátkodobém výhledu zřejmě klesat kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji. "Z dlouhodobějšího hlediska nicméně lze souhlasit s předpokladem růstu jejich cen," dodal Hatlapatka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …