Češi? Mají mindrák z Němců. A nejsou sami. Ale jak to změnit? Přišla odpověď

13.04.2020 14:10 | Zprávy

Budeme stále ekonomicky závislí na Německu, nebo se nám to podaří změnit? Politolog Oldřich Krpec navrhl cestu, jak se ze závislosti na Německu co nejvíc vyvázat. Pozornost věnoval také koronaviru, a tady zvedal varovný prst. Velmi se prý bojí toho, že se Češi ve jménu boje proti koronaviru dobrovolně uzavřou před světem a nesmírně si tím uškodí. Nabídl také netradiční pohled na Čínu.

Češi? Mají mindrák z Němců. A nejsou sami. Ale jak to změnit? Přišla odpověď
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji

Politolog Oldřich Krpec v rozhovoru pro on-line magazín Finmag konstatoval, že Visegrádská čtyřka na koronavirus zareagovala trochu jinak než např. západní státy; přičítá to naší údajně specifické povaze, která je podle jeho názoru patrná minimálně od 19. století.

Sen o dohnání Západu. Jistý pocit méněcennosti – země V4 jsou často pesimističtější ohledně budoucího vývoje než třeba lidé v rozvojových zemích. Přitom tu máme relativně efektivní vládu, nízkou míru nerovnosti a fungující zdravotnictví. A do toho u nás vidím vychytralost, snahu počkat si, jak všechno dopadne. Ve vztahu k novému koronaviru máme vysokou preferenci bezpečí a pocit, že postarat se musíme hlavně sami o sebe. Celá V4 má velice malou důvěru v koordinované řešení. Tuhle reakci u nás vídáme pravidelně. Až se například vrátí otázka dekarbonizace, zelené ekonomiky, první instinkt u V4 bude: nepouštějme se do žádných dobrodružství. Konzervativně si počkáme a všechny přechytračíme. Mám pocit, že tyto vzorce se opakují, a způsob, jakým se stavíme k pandemii, skutečně nese stopy naší historie,“ konstatoval politolog.

Řada lidí toto chování připisuje komunistickému panství nad V4, ale podle Krpce jsme podobné uvažování vykazovali už za Masarykovy republiky, takže to musí mít hlubší kořeny. Je přesvědčen, že u Čechů je tento rys chování dán touhou vyrovnat se Němcům. Snaha ukázat, že umíme dělat stejně skvělé věci.

„My jsme během transformace asi fakt dokázali maximum možného, Západ se na nás stejně jako za první republiky koukal jako na velmi talentovaného studenta, nakonec jsme ale stejně sklouzli k lokálnosti. Když děláme něco, co vymyslel někdo jiný, zisky vždy poplynou pryč,“ pokračoval politolog.

Pokud by nám měl doporučit nějakou cestu, byla by to orientace na produkty s vysokou přidanou hodnotou, nebo produkty, které jsou něčím výjimečné, jako švýcarské hodinky. Má však dojem, že se touto cestou nevydáváme, i když už bychom mohli, a nadále zůstáváme ekonomicky silně závislí na Německu.

A jak z toho ven? „Mravenčí práce. Musíme zvyšovat lidský kapitál, vzdělání. Nikdo neví, jak bude vypadat český pracovní trh za dvacet let. Když kapitán průmyslu řekne, že chce hodně učňů, rozumím mu. Chce levný vstup do produkce, což mu zajistí konkurenceschopnost. Máme kvůli tomu reformovat školství směrem k učňovskému modelu? To mně přijde šílené. Potom ještě prohlásí, že chce co nejnižší daňové zatížení. Perfektní dopravní infrastruktura, skvělá státní správa a výborné vzdělání se pak asi zhmotní ze vzduchu… Namísto toho pojďme hledat niky. Zapojovat se do celoevropských projektů. Co je projekt typu Airbus? Tam se vozí každé křídlo přes Evropu, aby se každý stát mohl přiživit,“ doporučil politolog.

Důraz bychom prý mohli klást i na větší rozvoj sektoru služeb.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…