Češi jsou závistiví, neustále si stěžují a také jsou to pěkní xenofobové, říká se. Sociologové to prouzkoumali a dopadlo to úplně jinak

01.01.2016 15:33

Server Česká pozice přišel s informacemi od sociologů z Akademie věd ČR, kteří v nové knize 47krát odpovídají, jací jsme. A tvrdí například, že Češi nezávidí, ale druhým přejí. Zároveň také uvádějí, že ve srovnání s jinými jsme spíš ti spokojenější.

Češi jsou závistiví, neustále si stěžují a také jsou to pěkní xenofobové, říká se. Sociologové to prouzkoumali a dopadlo to úplně jinak
Foto: Daniela Černá
Popisek: Beseda s prezidentem v sále sokolovny v Židlochovicích

Vezmeme-li v úvahu průzkumy o výplatách, na svou mzdu si stěžuje 59 procent Čechů, což je srovnatelné ve světě – na vyšší plat zde pomýšlí v průměru 58 procent dotázaných. Ohledně vyššího zdanění bohatých lidí je to dokonce větší rozdíl – boháče by u nás více zdanilo 64 procent respondentů, světový průměr je však 76 %. 

Podle knihy tak lze říct, že je-li pro Čechy něco typické, je to obsese národní povahou, která neoprávněně označuje některé běžné lidské rysy a postoje za typicky české. 

Češi se podle této knihy cítí v bezpečí, obávají se jen o své zaměstnání a jsou hodně homogamní. Nespokojeni jsou například s důchodovým systémem, oproti tomu se zdravotnictvím vyjadřuje spokojenost 69 procent lidí. Těžko uvěřitelný je pak fakt, že až 82 % Čechů si myslí, že senioři jsou zátěží pro český zdravotnický systém. Podle průzkumů je zároveň patrné, že 31 procent Čechů by nechtělo za souseda cizince. 

Původní text ZDE.

Mezi otázkami byla také nevěra, k ní se přiznala polovina manželů a třetina manželek.

V mezinárodním srovnání národů patříme podle studie ke spokojenějším národům. Nejspokojenější jsou Švýcaři, Islanďané a Dánové, nejméně spokojení mezi zeměmi OECD jsou Řekové. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Závažná slova Václava Klause o Miloši Zemanovi a moci médií. Václav Havel a jeho vyvolení. A trvající prohra ODS

20:02 Závažná slova Václava Klause o Miloši Zemanovi a moci médií. Václav Havel a jeho vyvolení. A trvající prohra ODS

REPORTÁŽ Tragický a totální úpadek české pravice a levice – ODS a ČSSD. I přes jásání „soudruha nadz…