Češi nemají děti. Může za to prý vláda a málo peněz

25.03.2012 20:56

Snižující se porodnost považuje za zvlášť závažný celospolečenský problém drtivá většina veřejnosti. Uvedla to agentura SANEP.

Češi nemají děti. Může za to prý vláda a málo peněz
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Josef Dobeš se synem
reklama

„Za snižující se porodností vidí Češi špatnou finanční situaci mladých rodin a nedostatečnou sociální podporu. Fenomén rodiny pak vnímá jako základ státu devět z deseti Čechů,“ uvedla společnost SANEP.

Podle třetiny respondentů je důvodem nízké porodnosti špatná finanční situace mladých rodin. Téměř čtvrtina Čechů pak vidí za snižující se porodností nedostatečnou sociální podporu pro rodiny s dětmi.

Neexistuje vládní politika

„Téměř devět desetin veřejnosti je rovněž toho názoru, že v ČR neexistuje dostatečná vládní rodinná politika,“ uvedla pak společnost. A dodala: „Dle názoru více jak osmi desetin obyvatelstva by měl stát potažmo vláda věnovat zvýšenou pozornost problémům, které souvisí se stárnutím populace.“

Celá zpráva ZDE

Ačkoliv Češi považují rodinu jako základ státu, téměř každá druhá rodina se rozpadne. „Nicméně jak vyplývá z oficiálních statistik Českého statistického úřadu z roku 2011, míra rozvodovosti (46,2% manželství) je dlouhodobě velmi vysoká. Do jisté míry tak lze říci, že za vysokou rozvodovostí stojí konfrontace zažitých hodnotových představ o manželství a reálného partnerského soužití, které naráží na složitosti v oblasti mezilidských vztahůch,“ vysvětlují výzkumníci.Podle dalšího z průzkumů společnosti SANEP by k zabránění mnoha rozvodů zabránilo více tolerance a vzájemného respektu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ann
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…