Češi vyhnaní po Mnichovu z pohraničí budou mít pomník. Za rok ho odhalí v Plzni

21.04.2014 10:43

Nový pomník věnovaný tisícům Čechů, kteří byli před druhou světovou válkou nuceni opustit své domovy v pohraničí a přesídlit do vnitrozemí, bude stát příští rok v Plzni. Bude to první pomník tohoto typu. Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), který pomník i přes některé protesty ze zahraničí připravuje, jej chtěl původně odhalit už letos.

Češi vyhnaní po Mnichovu z pohraničí budou mít pomník. Za rok ho odhalí v Plzni
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Protože není ještě organizačně vše dořešeno, 26. září se odhalí základní kámen a pomník pak přesně za rok, řekl ČTK Jaroslav Bukovský z ČSBS v Plzni.

Pomník bude stát v Plzni - Borech nedaleko věznice, na dohled od hranice někdejšího protektorátního území. ČSBS už má od magistrátu přislíbené místo, čeká ale na vyřízení všech dokumentů. Náklady na pylon z hořického pískovce jsou do 900.000 korun, finanční pomoc přislíbil Plzeňský kraj, řekl Bukovský.

„Bude to třímetrový pylon, bude ze tří metrových bloků sestavených k sobě. Nahoře v první třetině bude hluboký reliéf tvaru republiky Čech a Moravy dnešní a původní a ten okleštěný záborem pohraničí. Hluboký reliéf bude dávat stín a bude to tak plastické," popsal Bukovský.

Ve střední části bude nápis „Památník vyhnaných Čechů z pohraničí v roce 1938" a pod ním menší německý nápis a zezadu nápis v angličtině a ruštině.

Negativní ohlasy z Německa ČSBS od záměru neodradily
Památník připravuje plzeňský ČSBS několik let, negativní hlasy některých německých krajanských spolků ale Bukovského od záměru neodrazují. „Památník vyhnaným Čechům by měl připomínat ty první zlé události, které naservíroval německý národ. A byli to čeští Němci, občané naší republiky, kteří šli proti vlastním lidem," řekl Bukovský. Podobná připomínka je podle něj třeba. „Když nám říkají, že Plzeň bude mít s tím památníkem ostudu, tak já myslím, že na to bude Plzeň hrdá," tvrdí.

Plzeňský pomník bude první tohoto zaměření, podobný by ale mohl údajně vzniknout také v Praze. „Tam řada utečenců, kteří utíkali z pohraničí, končila na batozích, zavazadlech a na peřinách. Posedávali, než si je rozebrali sokolové a organizace k nějakému provizornímu ubytování," připomněl Bukovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…