Češi, vyplatil se nám listopad 1989? Zde jsou čísla

18.03.2014 12:48

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je většina Středoevropanů spokojená se změnou systému v roce 1989. Nejvíce jsou spokojeni Poláci, nejméně pak Maďaři a Slováci.

Češi, vyplatil se nám listopad 1989? Zde jsou čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Výzkum byl realizován v České republice, Maďarsku, Slovensku a Polsku. Lidé byli dotazováni, zda se změna režimu v roce 1989 vyplatila a jestli přinesla spíše užitek nebo ztrátu. Že se změna vyplatila, si myslí nejvíce Poláků, a to 71 %, přičemž dokonce 39 % si myslí, že se vyplatila rozhodně.

„Na druhém místě v tomto ohledu skončila Česká republika, kde názor, že se změna systému vyplatila, zastává více než třípětinová většina (63 %) respondentů. Mezi nimi se ovšem jako nejčastější objevuje varianta odpovědi ‚spíše se vyplatila‘, což uvedly téměř dvě pětiny (38 %) dotázaných, zatímco odpovědi ‚rozhodně se vyplatila‘ tvořily jen čtvrtinu,“ uvádí průzkum.

Celý průzkum ZDE.

Ve spokojenosti následuje Slovensko, kde změnu systému hodnotí pozitivně 56 % dotázaných, ovšem pouze necelá pětina si myslí, že se rozhodně vyplatila. Nejskeptičtější jsou Maďaři, kde se změna vyplatila jen podle 48 % dotázaných.

Podobné výsledky přineslo i odpovídání na otázku, zda změny po roce 1989 přinesly spíše užitek nebo ztrátu. Zde jsou opět nejspokojenější Poláci, podle více než dvou pětin (45 %) přinesly změny užitek a podle více než čtvrtiny (27 %) je celková bilance vyrovnaná.

„V České republice názor, že změny po roce 1989 byly lidem spíše k užitku, pak zastává o málo více než třetina (37 %) respondentů, opačný postoj zaujímá 29 % Čechů a podobný podíl (30 %) považuje celkovou bilanci užitku a ztrát z pohledu lidí za vyrovnanou,“ stojí dále v textu. Co se týče Slováků a Maďarů, zde vidí změny po roce 1989 za užitečné shodně 27 % lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

17:56 Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda, kterou dn…