„AfD budeme klasifikovat jako potvrzenou pravicově extrémistickou organizaci,” prohlásila německá domácí zpravodajská služba, obdoba české BIS, a rozpoutala doslova pětidenní velkou zaoceánskou přestřelku. Ta začala druhého května a skončila na den osvobození 8. května.
„O té už ale mainstreamová média neinformovala,” říká Petr Bystroň, německý poslanec Evropského parlamentu s tím, že německé tajné služby nakonec sundaly obvinění ze stolu. Co se skutečně dělo a jak se oficiální verze německé vlády liší od toho, co se dělo v zákulisí?
„Oficiální verze německé vlády je, že to stáhli kvůli právníkům z naší AfD. Pravda ale je, že to bylo díky velmi silným intervencím americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa,” líčí Petr Bystroň.
Dočasné vítězství
„Druhého května německá domácí zpravodajská služba a Spolkový úřad pro ochranu ústavy oficiálně klasifikovaly naši stranu AfD jako potvrzenou pravicově extremistickou organizaci. Naše strana na to hned podala žalobu a naléhavé odvolání ke Správnímu soudu v Kolíně nad Rýnem. V urychleném právním procesu vydal Spolkový úřad pro ochranu ústavy takzvané prohlášení o zastavení řízení, což znamená, že zpravodajská agentura souhlasila s tím, že nebude veřejně označovat AfD jako potvrzeného pravicového extremistu, dokud soud nevynese konečné rozhodnutí. Příslušná tisková zpráva byla proto z webových stránek úřadu odstraněna,” líčí europoslanec.
Zatím se však neraduje. „Tento krok však v této fázi pro AfD nepředstavuje právní vítězství. Jde pouze o dočasné opatření k zachování současného stavu, dokud nebude možné vyřešit hlavní soudní řízení,” vysvětluje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jane Frank