Podle Frydrycha však zmiňovaný průzkum není zcela vypovídající a u věkové skupiny mladých dospělých Česká republika poměrně dlouhodobě vykazuje neevropská čísla. „Je ale třeba říci, že ta neevropská čísla byla dříve podstatně vyšší, takže s jistou mírou naděje můžeme říci, že problém ve vztahu k marihuaně velmi pozvolna klesá,“ uvedl.
Oproti našim sousedním zemím se však situace v Česku diametrálně liší. Například v Německu, Rakousku je to zhruba dvacet procent mladých lidí, na Slovensku a v Polsku pak kolem pětadvaceti procent mladých lidí, kteří mají s marihuanou zkušenost. „Je to proto, že česká protidrogová politika je postavena na medicínském základě. Zejména v otázce konopných drog tady nepanuje velká shoda,“ řekl.
Na rozdíl od všech sousedních států, kde je držení jakéhokoliv množství zákonem zakázané drogy trestným činem, vykročila Česká republika jinou cestou. „Poměrně dlouhou dobu existuje legislativa, která zná přestupkové jednání, jež spočívá u menšího množství drogy, která je definována jak množstvím, tak obsahem jako účinná látka. Právě tím se odlišujeme,“ vysvětloval Frydrych.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab