Česká republika nemůže být osamoceným ostrůvkem. Bojíme se o vinařské stezky. Svaz měst a obcí dal za pravdu senátorům

24.02.2017 16:46

Svaz měst a obcí se rozhodl podpořit senátní návrh zákona, jenž by umožnil cyklistům v přiměřené míře konzumovat alkohol. Tento zákon podporuje mimo jiné již delší dobu senátor Ivo Valenta (Soukromníci).

Česká republika nemůže být osamoceným ostrůvkem. Bojíme se o vinařské stezky. Svaz měst a obcí dal za pravdu senátorům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání otevřeného dopisu senátorům ve věci podpory přiměřeného množství alkoholu u cyklistů na cyklostezkách
reklama

„Česká republika je jednou z mála zemí v Evropské unii, která striktně zakazuje konzumaci alkoholu u cyklistů,“ konstatuje mimo jiné svaz a přiklání se k novele, jež by umožnila cyklistům před jízdou popít. Mohli by mít ale maximálně 0,8 promile. Návrh tento zákaz pak prolamuje pouze za současného splnění několika podmínek – že cyklista pojede na jednomístném kole sám, pojede po stezkách pro cyklisty či po účelových a místních komunikacích a silnicích III. třídy. 

Svaz se však obává, že vzhledem ke končícímu období Poslanecké sněmovny nestihnou poslanci senátní návrh projednat. I z toho důvodu se připojil k otevřenému dopisu starostů měst a obcí adresovaného poslancům, jímž jsou vyzváni k tomu, aby projednávání senátního návrhu zákona urychlili. 

„Důvodem vyjádření naší podpory starostům obcí v této věci je ta skutečnost, že zejména na Moravě byly vybudovány v rámci podpory cestovního ruchu za pomoci evropských či národních dotací vinařské stezky, které významně podpořily oživení regionu a přinesly práci místním obyvatelům,“ uvedl za svaz předseda František Lukl.

„Jsme přesvědčeni, že liberalizace je krok správným směrem, který může podpořit další rozvoj našich měst a obcí. Na půdě Poslanecké sněmovny je jistě vítána diskuse o jednotlivých parametrech této novely, ale jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika nemůže být osamoceným ostrůvkem v Evropě, který takto striktně zakazuje konzumaci alkoholu u cyklistů,“ píše se pak v otevřeném dopisu.

Přečtěte si: Valenta se Škromachem v hospůdce spustili akci za toleranci alkoholu

Velkým zastáncem liberalizace pravidel pro cyklisty je dlouhodobě i senátor Valenta. „Jsem přesvědčen o tom, že je nezbytně nutné liberalizovat pravidla pro cyklisty, podpořit další rozvoj cykloturistiky v naší zemi a zároveň tak pomoci nejen moravským vinařům, ale také dalším stovkám malých živnostníků, kteří podél husté sítě cyklostezek rozvíjejí své podnikatelské aktivity,“ zmínil například Valenta již vloni v srpnu v Senátu.

Původní text ZDE.

„Nikdo z nás nechce opilé cyklisty. A ti, kdo nám tuto argumentaci předhazují, jsou podle mne pouze zaslepení puritáni odtržení od holé reality. Všichni dobře víme, že dát si jedno pivo ke klobásce ve chvíli, kdy celý den cestujete po cyklostezkách, není žádný hřích a dělá to většina lidí. Také je falešné si myslet, že během putování po vinařských cyklostezkách nebude nikdo, kdo nezavítá do moravského vinného sklepa a neochutná místní vína dříve, než si je nakoupí a odveze domů,“ podotkl s tím, že je patrné volání veřejnosti po změně, kterou by bylo dobré vyslyšet.

A zmínil rovněž cyklostezky, které se budovaly i za přispění dotací. „Cykloturistika tak má pomoct v rozvoji lokální ekonomiky. Ale jak, když cyklistům nedovolíme, aby u vinaře ochutnali skleničku vína nebo si dali pivo k dobrému guláši od místního řezníka? Dnes náročný turista obejde zákon, anebo bude příští dovolenou trávit na kole třeba právě v sousedním Rakousku,“ dodal tehdy s tím, že s liberalizací pravidel pro cyklisty se vrací mezi cyklisty i zdravý selský rozum.

K tématu: Škromach a Valenta převzali petici od cyklisty a přimluvili se za rozumné pití

„Sám název ‚vinná cyklostezka‘ je přece předurčen k tomu, abychom si tam mohli dát pohárek vína. Já si nedokážu představit, že bych vyrazil na ‚vinnou cyklostezku‘ na kole, koupil bych si někde ve sklepě láhev vína s tím, že musím ochutnat až doma. Chtěl bych si to ochutnat v těch vinných sklípcích, třeba jenom po koštovkách, v těch malých skleničkách,“ zmínil také Valenta, který uvádí ještě jeden komický případ, který se nyní může stát: „Když jedu z Moravy do Rakouska po spojené cyklostezce, tak v Česku si nemůžete dát ani skleničku a přijedete do Rakouska a tam je to legální, tam si skleničku klidně můžete dát, a teď si tam něco dáte a nemůžete se vrátit legálně domů. Takže musíte počkat, než alkohol vyprchá, nebo tam někde přespat,“ říká Valenta.

Přečtěte si: Senátor Valenta získává na svou stranu další politiky, a to speciální štafetou

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…