České Ministerstvo zahraničních věcí varuje: Nejezděte na východ Ukrajiny

02.03.2014 8:27

České Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) kvůli napjaté situaci na východě Ukrajiny, a zejména na Krymu, doporučuje občanům zrušit nebo odložit cesty do těchto regionů. Čechům, kteří tam pobývají, radí odjet.

České Ministerstvo zahraničních věcí varuje: Nejezděte na východ Ukrajiny
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině
reklama

„V důsledku zhoršené bezpečnostní situace ve východních částech země, zejména v Autonomní republice Krym, MZV doporučuje do odvolání občanům České republiky zrušit nebo odložit cesty do těchto regionů Ukrajiny. Občanům, kteří se v těchto oblastech nacházejí, doporučuje odcestovat," uvedlo ministerstvo na svých internetových stránkách.

Situace na Ukrajině zmítané už několik měsíců protivládními protesty se zdramatizovala poté, co horní komora ruského parlamentu v sobotu schválila žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků. Západ před vojenskou intervencí varuje. Putin svoji žádost o vojenský zásah na Ukrajině zdůvodnil tím, že za mimořádné situace v této zemi jsou ohroženy životy ruských občanů a příslušníků ruské armády na Krymu.

Na Krymském poloostrově, kde má Rusko pronajatu vojenskou námořní základnu, tvoří 58 procent z asi dvou milionů obyvatel Rusové. Napětí se přenáší i do dalších regionů na východě Ukrajiny. V několika městech na proruském východě a jihu země se uskutečnily bouřlivé demonstrace na podporu sesazeného promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče. V Charkově si střety mezi příznivci bývalého vůdce a stoupenci nové vlády vyžádaly až sto zraněných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …