Česko hraje ve V4 roli užitečného idiota, říká lidovec Benešík

18.07.2019 17:38

Německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil světu, že ochota Čechů podílet se na řešení migrační krize se blíží nule. Lidovecký poslanec Ondřej Benešík však ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedl jeho slova na pravou míru. Vyjádřil se také k nově vznikající Evropské komisi. Jako předseda komise pro evropské záležitosti byl kritický k vládě Andreje Babiše (ANO), která otálí s výběrem kandidátů na příštího českého eurokomisaře.

Česko hraje ve V4 roli užitečného idiota, říká lidovec Benešík
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík

„Hlavně si tím zmenšujeme prostor k vyjednávání lepšího portfolia a také na post místopředsedy Komise,“ zlobil se hned v úvodu rozhovoru s tím, že nakonec nás otálení poškodit nemusí, ale také může, a to je problém. Teoreticky je jistě možné, že Babiš nakonec navrhne současnou eurokomisařku Věru Jourovou, která podle Benešíka ve svém prvním funkčním období obstála. „To by tedy mohlo vyvážit hendikep toho, že jsme dosud nebyli schopni jasně říci, koho nominujeme. Já nechápu, proč Andrej Babiš a jeho vláda tolik váhá. Můžu se domnívat, že si nechává volný prostor k tomu, aby mohl tuto pozici zobchodovat, a to není dobrá situace pro Českou republiku,“ pravil Bnenešík.

V náš neprospěch prý pak mluví kauzy Andreje Babiše, které si s sebou premiér vláčí. Kvůli nim bychom prý nemuseli získat nějaké ekonomické portfolio, což by si podle svých vlastních vyjádření přál sám Babiš.

Ve druhé polovině rozhovoru Benešík konstatoval, že při vyjednávání o postech v Evropské komisi Visegrádská čtyřka – Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko – prohrála, protože nebyla schopna na některý z důležitých postů prosadit nějakého svého kandidáta.

„V4 neuspěla, myslím si, že na první pohled to bylo docela fiasko. Já jsem zvědavíý, co za to dostanou Poláci a Maďaři, a jsem také zvědavý, co za to dostaneme my. Myslím si, že Polsko a Maďarsko jsou schopnějšími vyjednavači. Zdá se mi, a tady se omlouvám za ten výraz, že Česko hraje roli užitečného idiota,“ zaznělo z úst hosta.

Pokud jde o novou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, ta to prý bude mít velmi těžké při prosazování všeho toho, co slíbila v kandidátském projevu, a bude muset přistoupit na řadu kompromisů.

Nakonec Benešík věnoval pozornost povinným kvótám na migranty, které na stůl položila italská vláda. Česká republika a KDU-ČSL dlouhodobě plošné a povinné relokace odmítají, protože nefungují a navíc mají přitahovací efekt. Je to pobídka pro pašeráky,“ varoval lidovec. „Bohužel ta debata o solidaritě se zredukovala na chceš, nebo nechceš kvóty, ale ta solidarita je mnohem širší. Česká republika pomáhala a pomáhá v zemích mimo EU,“ zdůrazňoval ještě host s tím, že pomáhat uprchlíkům mimo Evropu je podle jeho názoru mnohem efektivnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…