Českobudějovický primátor je v nesnázích. Policie pro něj navrhuje žalobu

24.02.2014 19:52

Policie navrhuje, aby státní zastupitelství podalo žalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu (OPB). Policie ho viní z toho, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, čímž městu údajně způsobil škodu až devět milionů korun. O možnosti podání žaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku rozhodne plzeňské státní zastupitelství, kterému jihočeští kriminalisté případ předali. ČTK to dnes sdělil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Českobudějovický primátor je v nesnázích. Policie pro něj navrhuje žalobu
Foto: Redakce
Popisek: Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Thoma však od začátku vinu popírá. Policie už kvůli tomuto případu primátora v minulosti obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Plzeňské státní zastupitelství případ řešilo předloni. V prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však loni k vyšetřování vrátila.

Thoma dnes ve svém prohlášení uvedl, že vše podstatné v minulosti k případu sdělil. Poznamenal ještě, že magistrát ročně uzavře průměrně kolem 3000 smluv, z nichž většinu musí podepsat i primátor. „Před podpisem onoho nešťastného dokumentu jsem měl k dispozici písemné ubezpečení tří pracovníků magistrátu, že je vše v pořádku. Podobnou 'košilku' s podpisovou garancí příslušného odboru a magistrátního právníka musí mít každá smlouva, která se mi dostane do rukou," uvedl dnes Thoma.

„Stále nechápu, proč je policie přesvědčena, že budějovický magistrát své právníky a dalších 500 úředníků zaměstnává pouze z čistě formálních důvodů, aniž by snad měli mít špetku odpovědnosti za své konání," řekl Thoma. Dodal, že ho mrzí, že se policie už nezabývá případem, kdy bylo loni v primátorově kanceláři nalezeno odposlouchávací zařízení.

Thoma měl zvýhodnit společnost BitServis

„Podstatou stíhání je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis," řekl k prošetřované kauze Matzner. „Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města," uvedl mluvčí. Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně, dodal.

Thoma v minulosti několikrát postup policie zpochybnil. Za naprosto účelové a zlovolné považoval například vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva, tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města. „Policejní komisař totiž mezi škodu započítává platby mezi městem a společností BitServis, ke kterým vůbec nedošlo," prohlásil loni v květnu Thoma.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…