Podle vedení Aera nejde pouze o dodávku techniky, ale o posun k plné zodpovědnosti za životní cyklus letounu. „Uzavřením těchto kontraktů se Aero zařazuje mezi přední světové výrobce, kteří dokáží garantovat vysokou provozní dostupnost svých letounů po celý jejich životní cyklus,“ uvedl Filip Kulštrunk, výkonný viceprezident a obchodní ředitel Aera.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
Konkrétně v Pardubicích bude LOM PRAHA využívat čtyři letouny L-39 Skyfox pro výcvik pilotů. Aero zajistí nejen jejich údržbu a logistiku, ale i možnost další modernizace. Smlouva má platnost do konce roku 2028. V Maďarsku se kontrakt vztahuje na celkem dvanáct letounů, které budou po dobu pěti let podporovány přímo z Vodochod, včetně školení personálu a technické asistence přímo u zákazníka. Aero zde garantuje provozní připravenost přesahující 80 procent – což je v armádním provozu mimořádně ambiciózní parametr.
Zásadní novinkou je právě systém Skycare. Podle Ondřeje Koukola, který má v Aeru na starosti produktovou strategii, je hlavním přínosem programu možnost detailního plánování provozních nákladů. „Skycare je komplexní řešení podpory provozu, které spojuje integrovanou logistiku, technické služby, školení a zákaznickou péči. Umožňuje zákazníkům plánovat rozpočet podle letových hodin a přizpůsobit si rozsah služeb podle konkrétních potřeb,“ vysvětlil Koukol. Do budoucna firma plánuje rozšíření služeb o pokročilou datovou analytiku a prediktivní údržbu, tedy funkce běžné spíše u dopravních nebo bojových letounů vyšší kategorie.
Letoun L-39 Skyfox vychází z osvědčené konstrukce Albatrosu, který se stal exportním úspěchem československého leteckého průmyslu. Aero uvádí, že za sto let své existence vyrobilo přes 11 000 letounů, přičemž desítky z nich stále slouží v armádních výcvikových systémech po celém světě. Skyfox přináší moderní avioniku, nízké provozní náklady a plnou připravenost pro výcvik pilotů určených pro letouny čtvrté a páté generace.
Dodávky nového typu už probíhají. LOM PRAHA převzal první dva kusy začátkem roku, zbývající dva budou doručeny do konce třetího čtvrtletí. Maďarsko obdrželo první tři Skyfoxy v květnu.
Celý vývoj potvrzuje, že Česká republika stále drží silnou pozici v obranném a leteckém průmyslu. Aero Vodochody patří k největším výrobcům v regionu a kromě vojenské techniky se podílí i na výrobě a vývoji civilních komponentů pro světové letecké giganty. Nový přístup ke službám, který firma demonstruje na Skyfoxu, může podle odborníků zvýšit konkurenceschopnost českého leteckého průmyslu nejen ve střední Evropě, ale i globálně.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Karel Výborný
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska