Čeští chudí jsou nejzadluženější v celé Evropě

15.08.2014 7:34

Nejzadluženější obyvatele sociálně vyloučených lokalit má ze všech středo a východoevropských zemí Česko. S odvoláním na výzkum agentury Median pro OSN o tom informují páteční Lidové noviny. Více než třetina obyvatel sociálně vyloučených lokalit má úvěr, nebo si půjčila jinde.

Čeští chudí jsou nejzadluženější v celé Evropě
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chanově
reklama

Podle listu se v jiných zemích toto číslo pohybuje okolo 20 %, v chudém Moldavsku je zadluženo jen okolo 5 % obyvatel sociálně vyloučených lokalit.

„Oproti jiným zemím je tu nadstandardní počet lidí, kteří dluží částky do dvojnásobku měsíčního příjmu domácnosti a nějak si tyto dluhy táhnou,“ řekl listu Daniel Prokop, který se společností Median průzkum prováděl.

Z těch, kteří si šli půjčit peníze, jich jen 36 % využilo služeb bankovních domů. „Téměř čtvrtině poskytly peníze nebankovní společnosti, a co považují odborníci za nejvíc alarmující, další čtvrtině lokální lichváři,“ uvedl list s tím, že lichváři se rekrutují především z řad Romů.

Podle sociologa Jana Hartla ze společnosti STEM by sociálně slabým od dalšího zadlužování pomohlo, kdyby Romové nežili v dané oblasti jako většina. „Česko by se podle něj mělo vydat cestou zemí jako Švédsko nebo Amerika, které Romy včlenily do většinové společnosti,“ dodal deník s tím, že rychleji by měly reagovat také sociální instituce. A to dřív, než dlužník začne svoji situaci řešit půjčkou od lichvářů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…