Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé

05.12.2020 15:25

V České republice je něco přes 20 tisíc vyznavačů islámu. Tito čeští muslimové znovu a znovu odsuzují teroristické útoky páchané ve jménu islámu a znovu a znovu vysvětlují, že islám a terorismus zkrátka nepatří k sobě. Ale podle sobotních Lidových novin už čeští muslimové začínají být unavení a frustrovaní z toho, jak na ně hledí část české společnosti.

Čeští muslimové a terorismus? Je zde text, který odhalil mnohé
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Podle posledního sčítání z roku 2011 žije v České republice něco přes 20 tisíc vyznavačů muslimské víry. A podle sobotních LN se čeští muslimové většinou shodují v tom, že radikální islám je odsouzeníhodný a ti, kteří ve jménu muslimské víry páchají teroristické útoky, nejsou nic jiného než vrazi.

„Jestli nějaká bojůvka udělá průser a nazve to džihád, dobře. Ať tomu říkají, jak chtějí. Když budu o židli říkat, že je to stůl, také se z ní stůl nestane,“ poznamenal moravský muslim Lukáš Alí Větrovec s tím, že skutečný džihád může vyhlásit jen Chalífa, ale tento úřad byl již před desítkami let zrušen. A ani žádný jiný muslimský vládce džihád vůči Evropě nevyhlásil, takže to si jen vrazi páchající odporné hrůzy omlouvají své počínání.

Své postoje čeští muslimové opírají také o slova Proroka Mohameda, podle něhož je krev jiného člověka, ať už muslima či jinověrce, posvátná.

„Jen Bůh má právo dát člověku život, během něj ho zkoušet a poté si jej zase vzít. Muslimové upozorňují, že teroristé porušují i další pravidla pro vedení džihádu: nezabíjet civilisty, ženy, děti, starce, kněží nebo lidi uchylující se do chrámů,“ rozepsal se deník o islámu. Muslimem se navíc podle pravidel víry může člověk stát jen dobrovolně; je-li k tomu přinucen, ve skutečnosti prý nejde o pravou víru, ale toliko o pokrytectví, které islám odsuzuje.

List však také upozorňuje, že podle českých muslimů Západ vyvolává nesváry různými vojenskými zásahy a podporou některých diktátorů, což pak v muslimské části světa vyvolává strach a nenávist.

„Můj názor stál hlavně proti Bushově administrativě, což jsem řekl i Američanům, kteří z ambasády několikrát přijeli sem do Brna. Ale 11. září 2001 jsem jednoznačně odsoudil. To jsem vydal první prohlášení jako takové,“ poznamenal brněnský muslim Muneeb Alrawi.

Podle sociologa Karla Černého, autora článku Lidových novin, poukazují muslimové ještě na jednu věc. Zlobí se, že od českých muslimů se očekává, že budou odsuzovat útoky spojené s islámem, ale vlády západních zemí se neomlouvají za smrt civilistů v Afghánistánu, Iráku a v jiných zemích, které padají na jejich hlavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci - Michael Kocáb a František Ringo Če…