Čeští politici odmítají násilí při katalánském referendu

02.10.2017 12:48

Čeští politici odmítli tvrdý zásah španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska, po kterém zůstaly stovky zraněných lidí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek označil incidenty se zraněnými za politováníhodné, věří, že se nebudou opakovat. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v dnešní reakci pro ČTK uvedl, že spory se nemají řešit násilím.

Čeští politici odmítají násilí při katalánském referendu
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) rovněž považuje použití síly za chybu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hodnotí zásah policie jako nepřijatelný. Za naprosto nepřiměřený označil zásah i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

„Jsem zastánce dohody a jednání podle pravidel. Je velmi nešťastné, když se spory řeší násilím,“ komentoval Bělobrádek průběh referenda, které se uskutečnilo navzdory odporu centrální madridské vlády. Pořádková policie se proto snažila zabránit voličům v hlasování. Zhruba 850 lidí bylo při střetech s policisty zraněno. Právě zásah policistů a množství zraněných vyvolaly kritické reakce i za hranicemi Španělska.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Zásah španělské policie je absolutně nepřijatelný. Skoro 900 zraněných, starých, mladých, žen. To jsme v Evropě, v roce 2017?“ uvedl dnes na Twitteru předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ministr Stropnický ve svém komentáři na Twitteru napsal, že považuje použití násilí za chybu. Vyjádřil se i proti odtržení Katalánska od Španělska. „Řešení referenda násilím je chyba. Rozparcelování Španělska, Belgie nebo Itálie ale také. Běžným lidem nepomůže. Hráčům v pozadí ano,“ míní Stropnický.

„Já samozřejmě otázky spojené s referendem a územní celistvostí Španělska pokládám za interní záležitosti Španělského království a samozřejmě respektuji veškerá rozhodnutí, která v této věci padla ze strany španělských úřadů. Nicméně ten zásah španělské policie proti těm, kteří se snažili zúčastnit referenda, pokládám za naprosto nepřiměřený a očekávám, že bude vyšetřen,“ řekl dnes ČTK předseda Sněmovny Hamáček.

Mírnější ve svých vyjádřeních byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož byly incidenty se zraněními politováníhodné. „Přesto si myslím, že to je především věc, kterou musí Španělé vyřešit sami, a já doufám, že se nebudou opakovat incidenty, které by vedly k takovým půtkám a končily zraněním,“ řekl ČTK.

Události v Katalánsku komentovali také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. Horáček se domnívá, že použití síly jen zvýší napětí v zemi. „Tím, že někoho zmlátíte pendrekem, jeho názor nezměníte. Podnítíte svár, který může mít dalekosáhlé následky,“ napsal dnes na Twitteru. Drahoš v reakci pro ČTK vyjádřil pochopení pro snahu španělské vlády zamezit konání neústavního referenda. „Střelba gumovými projektily do davu je však rozhodně špatná cesta. Toto já odsuzuji,“ dodal Drahoš

Proti násilí se již v neděli vyjádřili také čeští europoslanci, bývalý prezident Václav Klaus i několik poslanců. Marek Ženíšek z TOP 09 na svém facebookovém profilu podotkl, že není zastáncem jednostranného vyhlášení nezávislosti a referendum považuje za protiústavní. Důrazně však odmítl tvrdý postup pořádkových sil.

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. O dalších krocích se katalánská vláda bude radit dnes. Španělský premiér Mariano Rajoy se mezitím setká s hlavními představiteli vládní Lidové strany a dalšími činiteli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…