Čeští politici odsoudili útoky v Belgii

22.03.2016 11:30

Čeští politici odsoudili teroristické útoky v Belgii. Pozůstalým po obětech vyjádřili soustrast. Zároveň vyzvali k potrestání viníků i k tomu, aby se Evropa nenechala zastrašit. Politici to uvedli na sociálních sítích.

Čeští politici odsoudili útoky v Belgii
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Staronový předseda ODS Petr Fiala

„Bombové útoky v Bruselu mě hluboce zasáhly. Strašný čin, který musí být vyšetřen. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodinám pozůstalých,“ napsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) vyjádřil Belgii soustrast a solidaritu. „Zlu není možné ustupovat,“ napsal.

Fiala: Nenechme se zastrašit

„Myslím na lidi zasažené terorem v Bruselu. Nenechme se ale zastrašit. To radikálové chtějí. Jediným řešením je pokračování v boji proti lidem, kteří nenávidí náš svět,“ napsal v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

„Cítím hněv a smutek, nemohu spát. EU potřebuje získat bezpečnostní rozměr,“ uvedl na Twitteru lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Soustrast všem pozůstalým po obětech vyjádřil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, stejně jako ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „V modlitbě myslím na všechny oběti a jejich blízké,“ uvedl ministr.

Musíme být silní

K potrestání viníků vyzval i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) „musíme být tváří v tvář zlu silní a nenechat se zastrašit“.

Místopředseda Strany zelených Petr Kutílek požaduje trest pro pachatele a rozbití teroristických sítí. Zároveň ale vyzval, aby Evropa držela svobodu, spravedlnost, solidaritu a mír.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) byl útok v Bruselu „hnusným teroristickým činem ubožáků“.

Musíme tomu přizpůsobit své životy

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je každý podobný signál o zhoršení bezpečnostní situace potenciálním nebezpečím i pro ČR, která je spojencem v boji proti takzvanému Islámskému státu. „To, co se stalo v Bruselu, je otřesné. Mohu jenom vyslovit soustrast obětem,“ řekl ČTK Brabec.

Podle něj nehrozí žádné přímé nebezpečí v ČR. „Souvisí to s tím, že se zesiluje hon na radikální islamisty a bohužel tito lidé zjevně nemají žádné hranice, nezastaví se před ničím a my se na to prostě musíme připravit a musíme tomu přizpůsobit každodenní životy,“ dodal ministr. Bezpečnostní rada státu by podle něj jistě zasedla v případě, že by hrozilo nebezpečí i v ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …