Chápu naštvanost lidí, ale... Hejtmanka od Babiše se nám vyjádřila k technoparty v Osečku

02.08.2017 20:17 | Zprávy

V Osečku na Nymbursku od pátku probíhala nelegální technoparty. Policie vyzývala účastníky k vyklizení prostoru, ti ale odjeli až v neděli. Bývalá moderátorka TV Nova a obyvatelka Osečku Radka Pilná na blogu uvedla, že policie věc totálně nezvládla a jen tupě přihlížela, zatímco mohla zakročit již v počátku v pátek, kdy tam technařů ještě nebyly tisíce, nýbrž stovky. Zfetovaní lidé dle ní v okolí ohrožovali dopravu, váleli se po okolí, močili na veřejnosti, o hluku nemluvě... K věci se ParlamentnímListům.cz vyjádřila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Chápu naštvanost lidí, ale... Hejtmanka od Babiše se nám vyjádřila k technoparty v Osečku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

„Od pátečního večera se v Osečku začala konat nelegální technoparty. V době, kdy na místě bylo jen pár stovek lidí, policie mohla zakročit. Neudělala nic a nyní akci totálně nezvládá, a ani se o to nesnaží... Policie jen tupě přihlíží a bojí se provokace... Přes den to jakžtakž relativně jde, ale v noci to je, jako byste spali vedle hučícího motoru. Kdo to nezažil, neví, o čem to je. Při těchto nízkých frekvencích jsou slabé otřesy jako při zemětřesení... Nyní se smažky válí i kolem benzínky a lezou na dálnici D11. Drogy a alkohol jedou na technopárty u Osečka ve velkém. Omámenci ohrožují dopravu, kradou na benzínce jídlo, válejí se po okolí. To je výsledek dvoudenního snažení Policie ČR. Hluk přes den měřitelný není, v noci byste si nejraději utrhli hlavu... Nedávno schválené zákony o močení na veřejnosti, o rušení nočního klidu, o ničení cizího majetku postrádají smysl, když se toleruje toto ve velkém a ještě za odborného dohledu,“ napsala bývalá moderátorka Snídaně s Novou na svém blogu.

Policie a středočeská záchranka zaslouží pochvalu

Co o celé záležitosti soudí středočeská hejtmanka? „Chápu naštvanost lidí, kteří museli bez varování protrpět víkend s technoparty. Neschvaluji postup organizátorů uspořádat takovou akci bez komunikace s místními lidmi a obcí, prostě nelegálně. Četla jsem mnoho komentářů, kde si lidi stěžovali na to, že policie nezasáhla. Chtěla bych se však policie zastat. Všichni si dobře vzpomínáme na CzechTek v roce 2005, který policie rozehnala a jakou kritiku za to sklidila. Myslím, že policie udělala, co mohla, aby akce neskončila dalším masakrem, a věcně a profesionálně pomáhala zajistit pořádek. Policie a středočeská záchranka zaslouží pochvalu,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Festivaly jsou obrovským společenským, kulturním, propagačním a často také ekonomickým přínosem pro region. Moc si vážím skutečnosti, že Středočeský kraj je vyhledávanou destinací pro zajímavé festivaly všech žánrů. Například festival žánru Drum and Bass Let it Roll, mainstreamový Votvírák, motorkářský Rock“N“Ride, Noir Film Festival, Porta, nebo festival filmové hudby Soundtrack. A mnoho dalších. Středočeský kraj je místem, kde vznikl slavný festival Rock for People, který nám bohužel ‚emigroval‘ do Královéhradeckého kraje, kde mají dokonce Festival Park, dějiště dalšího kultovního festivalu Hip Hop Kemp. Vždycky se najde někdo, komu vadí konání festivalu, či jiné produkce. Je to logické. Ale právě komunikace mezi organizátory, místní samosprávou a občany je klíčem k tomu, aby festivaly měly šanci najít pochopení u místních lidí, kteří je pak přijmou za své, a dokonce jsou na ně hrdí,“ míní Jermanová.

Hudba je symbolem svobody

Dle ní je hudba symbolem svobody a nesmíme dopustit, abychom odsuzovali někoho jen kvůli hudebnímu žánru, který vyznává. „To už tady bylo. Vždyť zásah na CzechTeku v roce 2005 rozdělil společnost takovým způsobem, že dostal lidi do ulic. Lidé na poslední technoparty opět zjitřili emoce. Nechtějme však mlátit lidi za to, že mají jiný hudební vkus a vyznávají jiný životní styl, než jaký je společenskou ‚normou‘, ale i oni musí respektovat pravidla. Prosazujme zákon a chraňme soukromý majetek. Moc si přeji, aby organizátoři podobných technoparty šli stejnou cestou jako organizátoři ostatních festivalů. Tedy cestou legální. Určitě najdeme lokalitu, která bude vyhovovat organizátorům a kde technoparty nebude otravovat život občanům,“ uzavřela vyjádření hejtmanka.

Nedaleko Osečku na Nymbursku probíhala od pátku nelegální technoparty, na kterou se sjelo několik tisíc lidí. Policisté ji oficiálně rozpustili a účastníci akce v neděli prostor hromadně opouštěli.

Jak informovala ČTK, technoparty začala v pátek, v sobotu na ní bylo až 6000 lidí. Policisté je vyzvali k odjezdu, většinou ale neuposlechli. Mnoho lidí bylo pod vlivem alkoholu a drog, a nemohli tak hned odjet.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…