Charlie Hebdo si opět zahrává. Muslimové budou zuřit

24.08.2017 7:15

Před více než dvěma a půl lety se stala redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo terčem teroristického útoku. Po vydání aktuální „protiislámské“ obálky půjde možná členům redakce opět o život.

Charlie Hebdo si opět zahrává. Muslimové budou zuřit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vzpomínky na redakci časopisu Charlie Hebdo v ulicích Paříže

V lednu 2015 vnikli do redakce Charlie Hebdo dva islámští radikálové a postříleli devět jejích členů. Ještě nikdy v historii se žádné médium nestalo obětí tak brutálního teroristického útoku. Byť levicový magazín se terčem nenávisti nestal zdaleka poprvé. Karikaturista Stéphane Charbonnier měl přiděleného osobního strážce kvůli výhrůžkám a již čtyři roky před lednovým masakrem, kdy bylo vypáleno sídlo tehdejší redakce.

Sounáležitost s oběťmi útoku vyjadřovali lidé po celém světě. Bez ohledu na svoji politickou či náboženskou příslušnost. Nyní vše nasvědčuje tomu, že si redakce opět zahrává s ohněm. Barceloně si „nezmaři“ z Charlie Hebdo opět utahují z islámu a muslimů. „Islám, věčné náboženství míru“, mohou si přečíst čtenáři provokativní větu u obrázku, na kterém leží dvě osoby v bazénu plném krve.

Ačkoli je levicový magazín již od svého vzniku v roce 1969 považován za notorického provokatéra a svými posměšky častuje všechna náboženství, islám by měl být dle kritických reakcí jakékoli satiry ušetřen. Mnozí redakci obviňují, že záměrně přispívá k šíření islamofobie a uplatňuje kolektivní vinu na náboženství, které má po celém světě 1,5 miliardy věřících. Ozývají se nejenom samotní muslimové, ale rovněž politici.

„Novináři by se podobného zevšeobecňování měli zdržet. Vážně totiž hrozí, že jejich asociace si přisvojí ostatní lidé. A to může mít velmi nebezpečné důsledky,“ napsal na svém Twitteru bývalý socialistický ministr Stephane Le Foll. Editor Charlie Hebdo Laurent Sourisseau však jakoukoli kritiku odmítá. „Politici strkají před ostrými otázkami hlavu do písku. Z obav před možným stíháním si vůbec nejsou schopni veřejně klást otázky, které se týkají vlivu náboženství na spáchané teroristické útoky.“

Je možná jen otázkou času, kdy budou dostávat členové redakce další výhrůžky smrtí. Vzhledem k odmítavým reakcím politicky korektních socialistických politiků a aktivistů je otázkou, jestli by lidé opět vyšli se slogany ve znění „Je suis Charlie“ do ulic, jako tomu bylo zkraje roku 2015. Tehdy nicméně tvůrci časopisu z obav před další vlnou teroru přislíbili, že proroka Mohameda přestanou zobrazovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…