Chcete viníka? Podívejte se do vlády! Šéfka ERÚ Vitásková bezmocně zuří

02.01.2016 8:17

Šéfka energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dlouhé týdny odolávala tlaku solárníků i vlády. Odmítala totiž podepsat vyhlášku, podle které by plynuly exponentům v tomto byznysu desítky miliard korun z dotací. Vitásková upozorňovala, že nemůže dotace stvrdit bez schválení z Bruselu. Vláda nakonec řekla, že to může bez obav udělat a dáma ustoupila. Ale nešetřila ostrými slovy vůči kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Chcete viníka?  Podívejte se do vlády! Šéfka ERÚ Vitásková bezmocně zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Dotace pro „zelenou energii“ těsně před koncem roku dostaly zelenou. Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dlouhé týdny odmítala podepsat novou cenovou vyhlášku. Nebylo totiž jasné, zda to může udělat bez souhlasu z Bruselu. Nejde přitom o drobné, ale o 42 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu i producenti zelené energie na Vításkovou tlačili, aby rozhodnutí konečně vydala, ale dlouho odolávala.  

Nakonec těsně před koncem roku její úřad regulační nařízení vydal. Šéfka si ale ve vyjádření pro MF Dnes neodpustila důrazný kopanec směrem k vládě, která prý měla dva roky na to, aby vyjasnila pravidla poskytování dotací, ale nedělala nic. Díky tomu se může také stát, že příjemci dotací budou muset podporu vrátit.

„Je nutné správně pojmenovat viníka tohoto šlendriánu. Jestli někdo destabilizuje trh, tak to není ERÚ ani já, ale vláda s ministerstvem průmyslu. Za vytvoření zákonných podmínek pro vypsání podpory v souladu s unijním právem je zodpovědná vláda, ERÚ je pouze musí dodržovat,“ sdělila Vitásková.

Podle vlastních slov se cítí bezmocně, neboť žije v zemi, kde se neřeší zásadní ekonomické otázky. Trvá však na tom, že je třeba napravit nesprávně nastavenou dotační podporu z let 2009 a 2010.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…