Chcípáček. Blbej. Jan Kraus včera zíral: Host ho ,,zaviroval"

03.09.2020 9:10

„To, co teďka přišlo, je to blbý, zchudneme kvůli tomu, hodně lidí umřelo… Ale berme to jako takový ostrý bojový cvičení. Musíme si uvědomit, že svět je hrozně nebezpečný místo pro život,“ varoval v Show Jana Krause evoluční biolog a profesor ekologie Jaroslav Flegr. Podle vědce máme „ještě velký štěstí, že ten koronáč je takovejhle chcípáček“. Sám nyní očekává, že s návratem lidí z dovolených a dětí do škol čísla nakažených výrazně poskočí a „živo“ prý bude i na jednotkách intenzivní péče.

Chcípáček. Blbej. Jan Kraus včera zíral: Host ho ,,zaviroval"
Foto: Repro Show Jana Krause
Popisek: Profesor Jaroslav Flegr se raduje jako „koronáč“
reklama

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 16144 lidí
„Vy jste jediný člověk, se kterým to já můžu probrat z pohledu toho viru,“ padlo od Krause a Flegr souhlasil, že to mohou zkusit.

„Jsem koronáč. Tadyhle vidím Simonu Krainovou, říkám si: ‚Tam bude dobře‘,“ vyšlo z Krause, když začal imitovat koronavirus. „Teďka se dostanu do jejího organismu,“ pokračoval dále s pohledem na opodál sedící modelku.

Flegr pronesl, že si pak „koronáč“ musí rozmyslet, co bude dál. „Vyhraje ten, který v době, kdy je v hostiteli, tak se dokáže namnožit co nejvíc a nakazit co nejvíc hostitelů okolo,“ komentoval. Pak si má koronavirus uvědomit, jak rychle by se měl množit.

„No, co nejrychlejš,“ myslel si Kraus, načež jej Flegr setřel, že to by „byl blbej“. „To by byl blbej?“ nevěřícně opakoval Kraus a vědec jej hned poučil proč: „Na začátku, když nedáváme pozor, jako v březnu, tak si může jet na maximum… Ale když si nasadíme roušky a budem si dávat pozor – nebudem se moc stýkat, tak už to není ta dobrá strategie,“ poukázal Flegr s tím, že nemocný pak nakazí „strašně málo lidí“.

„My jsme pro ně vzácný materiál, ty viry potřebujou nakazit co nejvíc lidí,“ pokračoval evoluční biolog.„No, ale počkejte. Já vím, ale on je třeba ve mně, teď si tam jen žere, nebo co tam dělá?“ přerušil jej Kraus. Flegr jej opravil, že si nežere, ale jde mu jen o to, aby se nákaza co nejvíce rozšířila. „Jak se na začátku sledovalo reprodukční číslo – o to se soutěží,“ vysvětlil.

Viry podle evolučního biologa „rády cestují“. „Donutí nás třeba kýchnout… Některý viry dokážou způsobit, že lidé chtějí být s ostatními, nebaví je být doma, jsou lehkovážní,“ řekl s tím, že paraziti mají „spoustu triků“.

FOTO: Jaroslav Flegr, Repro Show Jana Krause

„Čili my, když se takhle oddělujeme, tak jim překazíme ten jejich festival ‚vandrování po lidech‘?“ zeptal se Kraus a Flegr doplnil, že právě proto vyhrají nenápadné viry a virus zeslabuje.Kraus poté lehce zrekapituloval Flegrův úsudek, že s tím, jak se lidé vracejí z dovolených, se nám objeví „superpřenaseči“. „K nám přijedou z ciziny noví?“ obrátil se na biologa. Ten to potvrdil a řekl, že to je kvůli tomu, že v některých zemích epidemiologickou situaci nezvládli a vyhrály „horší varianty“.

Flegr tvrdí, že by mohlo být „živo“ na jednotkách intenzivní péče a epidemiologické situaci nepomůže ani nástup dětí do škol. „To reprodukční číslo výrazně naroste,“ varoval. Dostaneme se prý až nad tisíc případů denně a poté počet případů nákazy koronavirem začne dále stoupat.

„Ale dá se říct, že pořád můžem ty samý věci – roušky, hygiena, vzdálenost,“ jmenoval Kraus. Flegr však doporučuje dávat pozor i na vlhkost v místnostech a chodit na sluníčko.

„A to máme ještě velký štěstí, že ten koronáč je takovejhle chcípáček,“ podotkl vědec s tím, že „tohle není pořádná pandemie“.  „Většina druhů na naší planetě byla vyhubena parazitama,“ upozornil. „No, tak to je dobrá věta na závěr. Na globální závěr,“ glosoval ke konci moderátor.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…