Chemický útok v Sýrii? Nové informace. Začalo to lítat

12.09.2018 8:41

Včera byly v Sýrii zahájeny dvě separátní vojenské operace, za kterými stojí Rusko a Spojené státy se svými spojenci. Zároveň pokračují dohady o údajném plánu na chemický útok, ze kterého se navzájem obviňuji obě strany.

Chemický útok v Sýrii? Nové informace. Začalo to lítat
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sýrie, chemický útok
reklama

Jak píše americký magazín Newsweek, včera opět učinili Rusové a Američané další krok k pomoci svým partnerům v Sýrii. Zatímco Moskva podporuje společně s Íránem zákonnou Asadovu vládu, tak Američané společně s dalšími evropskými spojenci podporují povstalce, z nichž podstatnou část tvoří kurdské jednotky. „Budeme i nadále podporovat naše partnery v našem společném úsilí porazit Islámský stát. Děkujeme jim za neuvěřitelný přínos a oběti, které každý den přináší,“ cituje magazín velitele spojenecké skupiny Patricka Robersona.

Fotogalerie: - Lány open

Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14234 lidí

Newsweek však zároveň zmiňuje, že úsilí Ruska a Spojených států pomoci svým partnerům v Sýrii je v posledních dnech zbržděno vzájemným obviňováním z přípravy chemického útoku při dobývání provincie Idlíb, která je poslední baštou radikálů. „Asada jsme před použitím chemických zbraní důrazně varovali. Tak uvidíme, jak s tím naloží,“ cituje magazín včerejší vyjádření amerického ministra obrany Jamese Mattise.

Neméně ostrá slova na adresu syrského prezidenta pronesl také poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton, který hovořil o případné odvetě. Podobně podle deníku The Wall Street Journal reagoval také samotný americký prezident. Ruská strana reagovala mimo jiné také ústy mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. „Zprávy z médií nebereme vážně, protože ta se zcela zdiskreditovala. Reagujeme pouze na oficiální prohlášení,“ citovala Peskova ruská tisková agentura TASS.

Jádrem sporu v posledních dnech je avizovaný chemický útok, který údajně chystá Asadova vláda s podporou Ruska. Naopak Rusové již před téměř třemi týdny předkládali fakta, že chemický útok naopak plánují zinscenovat rebelové s podporou britské tajné služby a svalit poté vinu na ruskou stranu. Včera Rusko přišlo podle tiskové agentury AFP s dalšími doplňujícími poznatky, podle kterých již začali povstalci pracovat na výrobě záběrů, které by měly ukazovat důsledky údajného použití chemických zbraní.

„Podle obyvatel provincie Idlíb již na několik míst dorazily štáby několika televizí z Blízkého východu stejně jako pobočka jedné přední americké zpravodajské televize. Ještě během úterka by měly být vzniklé záběry poskytnuty televizím, které je prostřednictvím sociálních médií vypustí do světa,“ cituje AFP ruské ministerstvo obrany s tím, že na základě předem sestaveného scénáře se v záběrech objeví také aktivisté z organizace Bílé helmy, aby pomáhali údajným obětem útoku. Ruské ministerstvo obrany dále tvrdí, že do oblasti již byly převezeny dvě nádoby s chlorem, aby bylo dosaženo větší autentičnosti.

Americká zpravodajská televize CNN mezitím píše o dalším vážném varování ruské strany, které přišlo z ústa velvyslance Spojených států při OSN Nikki Haleyové. „Rusko a Írán nemají zájem o politické řešení situace a jde jim jen o vojenské dobývání. Chtěla bych zároveň ještě jednou zopakovat, že Spojené státy budou tvrdě reagovat na použit chemických zbraní. Rusko a Írán budou v takovém případě čelit vážným důsledkům svého jednání,“ varovala Haleyová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

4:44 Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatek

ROZHOVOR Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera byl ministr vnitra Jan Hamáček…