Chládek plánuje velké změny u maturit

21. 6. 2014 11:56

V reakci na to, že výsledky letošních státních maturit byly nejhorší od jejich zavedení v roce 2011, plánuje ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) velké změny. Učňové by místo maturity skládali jen mistrovské zkoušky, další střední školy by pak měly dvě úrovně maturit. Informuje o tom sobotní vydání Mladé fronty Dnes. Jí oslovení odborníci nemají na chystané opatření jednotný názor.

Chládek plánuje velké změny u maturit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek

U státní maturity letos propadlo o 2,5 % více žáků než v loňském roce. Nejvíce neúspěšných žáků bylo na středních odborných učilištích, kde maturitu nesložilo 37,9 % žáků, naopak nejlépe si vedli studenti gymnázií, kde neuspělo jen 3,3 % maturantů.

Podle listu Chládek plánuje, že učni by místo maturity skládali mistrovskou zkoušku. Učeň by se k ní mohl přihlásit po dvou letech praxe, kterou by absolvoval po škole. Mistrovská zkouška by zároveň měla sloužit jako předpoklad pro vstup na vysokou školu. „Ministr by také zavedl jinou úroveň maturitní zkoušky pro gymnázia a pro odborné školy,“ poznamenaly noviny s tím, že Chládek chce tohoto svého záměru dosáhnout ještě do konce volebního období.

Ministrovy plány ocenil předseda Asociace učňovských zařízení Jan Štursa. Naopak expert na vzdělávání z organizace EDUin Tomáš Feřtek v rozhovoru pro list uvedl, že ministrova představa o tom, že by se měl zvýšit počet lidí bez maturity, je chybná. „Náš problém je přesně opačný, jsme země s vysokým počtem lidí v nematuritních oborech a měli bychom studentům poskytovat více všeobecného vzdělání, ne méně,“ uvedl Feřtek.

Kritizoval také Chládkův záměr zavést dvě úrovně státních maturit. Naznačil, že současná úroveň maturit není příliš obtížná. „...a pokud ji tolik studentů z učňovských škol nezvládne, je úroveň těch škol asi špatná.... Když tu zkoušku rozdělíme a budeme zkoušet učivo, zmizí smysl celé investice (myšleno do státních maturit - pozn.PL),“ uvedl Feřtek.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…