Chudák Marek Eben. Sexismus? Už se to řeší. Prý si ani neuvědomuje, jaký je

05.03.2020 22:27

Filmový kritik Kamil Fila tvrdí, že Český lev je „taková výroční anketa z toho, co v daném roce vzniklo“, která nemá žádný zásadní význam. Současný mainstream ve stylu romantických komedií ho podle svých slov nudí a chybějí mu třeba fantaskní filmy z dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Fila se kromě filmového mainstreamu pustil o do oblíbeného moderátora Marka Ebena, který podle něj dělá množství nevhodných sexistických narážek. I proto byl Fila dříve oceněn jako Gender man roku.

Chudák Marek Eben. Sexismus? Už se to řeší. Prý si ani neuvědomuje, jaký je
Foto: bratriebenove.cz
Popisek: Herec a moderátor Marek Eben

Fila v rozhovoru pro Český rozhlas hovořil o cenách České filmové akademie, které proběhnou v sobotu. „Českého lva sleduji z profesního zájmu, zejména sleduji, jak se tam promítnou Ceny filmové kritiky, zda jsme, nebo nejsme inspirací,“ řekl Fila s tím, že Ceny české filmové akademie nemají tak zásadní významnost, jako když se rozdávají Oscaři nebo ceny filmového festivalu v Cannes.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19350 lidí

„Je to taková výroční anketa z toho, co je k dispozici, co v tom roce vzniklo. Ale není to soutěž, kde někdo o něco usiluje,“ řekl s tím, že český filmař je rád, že cenu dostane, ale neusiluje o ni. „Je to, jako když jsem dostal tu cenu Gender mana, je to hezký, ale já jsem se nikam nehlásil a neusiloval o to, prostě mně ji dali,“ vzpomněl na svoje vlastní ocenění.

Fila kritizuje Českého lva zejména z pozice výboru Cen české filmové kritiky. „Ty ceny vznikly právě proto, že spoustu filmů bylo pod rozlišovacími schopnostmi filmové akademie a Český lev je nezohledňoval. Takže jsme zdůrazňovali filmy, které byly mírně opomíjené,“ vysvětloval. „Shoda nás kritiků a akademie občas nastane, spíše ale proto, že je nedostatek kvalitních českých filmů,“ dodal.

K letošním favoritům Českého lva řadí film Staříky, Vlastníci a Nabarvené ptáče. „Já bych vyzdvihl film Staříci, který trošku redefinuje, jak se točí české filmy, a navíc akcentuje téma spravedlnosti, které je v českém filmu opomíjené. Pak jsou tam Vlastníci, což je podle mě to, co by měl být dobrý český mainstream. No a Nabarvené ptáče, to je unikát, který se vymyká úplně všemu, je to od revoluce největší producentský počin,“ zhodnotil Fila.

Současný český mainstream je podle Fily špatný z mnoha důvodů. „Třeba i to, že nemáme žádné velké studio jako třeba v Hollywoodu. Barrandov tak fungoval za komunismu, kdy byl dlouhodobý dramaturgický plán a mohli na něj dohlížet. Dnes ten dlouhý dramaturgický dohled není, a tak jdou do výroby filmy, které nejsou připravené. To je problém, a i proto byly československé filmy kvalitnější,“ myslí si Fila. „Bude se to řešit alespoň tak, že granty už se nebudou dávat jen na natáčení filmu, ale i na tu přípravu,“ dodal.

Uznal ale, že divácky je český mainstream úspěšný. „My se musíme porovnávat se zeměmi, které nám jsou podobné, jako Rumunsko nebo Maďarsko. Tam vzniká množství kvalitních artových filmů, které jdou do kin v zahraničí, ale doma se na ně nechodí. Český film je naopak divácky doma velmi silný, tvoří až třetinu celkové návštěvnosti, což jsou jedny z nejvyšších čísel na světě,“ vysvětloval.

„Takže jsme trochu lapený do toho, že lidi jsou zvyklí chodit na české filmy, které navíc jedou v určitých vyjetých mainstreamových kolejích, v současnosti je to vícegenerační rodinná romantická komedie. V mainstreamu mi chybějí filmy, které natáčeli Miloš Macourek a Václav Vorlíček, ty fantaskní filmy, které se mohly díky barrandovskému plánování natáčet,“ vzpomněl na české filmové klasiky.

Fila se také vyjádřil ke svému ocenění Gender man roku, kterou uděluje Otevřená společnost. „Já jsem to dostal v roce, kdy nastartovalo hnutí MeeToo a kdy se řešila kauza Sereny Williams a nějakých rasistických a sexistických karikatur, které se potom objevily. A já jsem v nějakých svých textech na tyto věci reagoval,“ řekl Fila.

„Co jsem opravdu nečekal, je, jak na mě několik měsíců útočily stovky lidí za to, že jsem v novinách kritizoval přístup Marka Ebena k ženám ve Stardance a moderátorů obecně k ženám. On tam často dělal takové lichotky a vtipy, které byly nemístné, a mnoho hlavně mladších žen se ozývalo, že jim takové chování vadí. Já si nemyslím, že je Marek Eben nějaký zavilý sexista, který chce ubližovat ženám, on to podle mě ani netuší, že některé ty poznámky jsou přes čáru,“ má jasno Fila, podle nějž by se měla hledat další moderátorská hvězda.

Fila se vrátil také ke svým problémům s depresemi, kterým čelil. „V době, kdy jsem neměl žádné léky a jako každý chlap jsem měl pocit, že to zvládnu sám. Ale v hlavě jsem měl myšlenky, pod které metro skočím. U mě to bylo určitě částečně dědičné, protože moje máma spáchala sebevraždu a já jsem si to v sobě nějak uložil a zamkl jsem to v sobě. A po rozchodu ve vztahu, o kterém jsem myslel, že bude navždy, jsem měl pocit další trvalé ztráty. To byly takové spouštěče a najednou se to rozjelo,“ rozpovídal se Fila.

„Člověk by měl o svých problémech především mluvit, to je ta nejlepší terapie. Muži páchají sebevraždy častěji, protože ty problémy v sobě dusí, přijde jim, že je to zženštilé mluvit o svých pocitech. To je možná věc, kterou bychom si měli z toho feminismu vzít,“ řekl na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…