Podle některých ekonomů se tento extrémní růst bohatství nejbohatší skupiny obyvatel negativně projevuje v globální ekonomice, kde může způsobovat finanční krize nebo krachy bank, ale promítá se i do ekonomik národních států. Zrychlování růstu rozdílů pozoruje i europoslanec za KSČM Miroslav Ransdorf, podle nějž mělo v roce 1978 jedno procento nejbohatších Američanů 8,99 % podíl na národním majetku USA, o třicet let později totéž jedno procento vlastnilo 23,5 %. Za tu dobu se tedy podíl tohoto jednoho procenta na národním majetku ztrojnásobil. „To znamená, že se změnila i struktura poptávky, struktura bohatství a chtěl bych říct, že nerovnost podle dostupných analýz je jedním ze spouštěčů ekonomické krize. Tato politika rostoucí nerovnosti tedy vedla k rizikům, pokud jde o stabilitu hospodářství, a přispěla k rozpoutání hospodářské krize,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Ransdorf.
Ransdorf: Kapitalistický svět brání novým technologiím
To, že se zmíněný proces zrychluje, je velmi riskantní věc i proto, že 85 % pracovních míst je dnes ohroženo. Miroslav Ransdorf to zdůvodňuje předpokladem, podle kterého by k tomu došlo, pokud by se důsledně uplatnily všechny současné progresivní technologie jako IT, materiálové technologie a nanotechnologie. „Takový pokles počtu pracovních míst by konstrukce společnosti nevydržela, proto se dnešní kapitalistický svět brání většímu přívalu zásadních inovací. Nedošlo k tomu, že by přišla nová technologická vlna, protože toto riziko ztráty pracovních míst je spojené s principem dominance soukromého zisku. Jakmile by se ale změnila struktura společnosti, bylo by možné řadu těchto inovací uplatnit. Dnes máme před sebou rozpor mezi produktivními silami a produkčními vztahy, jak o tom mluví marxismus, a rýsuje se potřeba změnit společnost tak, aby bylo možné vytvářet pracovní místa na bázi služeb. To je možné jen vzhledem k tomu, jak ohromně narostla produktivita práce za předpokladu, že nebude dominovat vysloveně soukromý zisk. Nejde o to soukromý zisk odstranit, ale zajistit, aby nedominoval,“ uvedl Ransdorf.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom