Chytrá karanténa: Primátor Hřib varuje před šmírováním

10.04.2020 19:13 | Zprávy

Primátor Prahy Zdeněk Hřib sdělil, že na jednání Krizového štábu Prahy se zabývali tzv. chytrou karanténou. „Je ovšem nutné držet se na pozoru před nezákonným šmírováním osob. Poskytnutí informovaného souhlasu je nezbytné k zajištění ochrany soukromí lidí, tak, aby se nevytvořil nebezpečný precedens,“ uvedl Hřib. Před rokem však pirátský primátor chtěl kontrolovat obyvatelům Prahy elektroměry, zda opravdu v pražských bytech bydlí.

Chytrá karanténa: Primátor Hřib varuje před šmírováním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že Krizový štáb hlavního města Prahy se zabýval chytrou karanténou. Krizový štáb se seznámil s prvními kroky, jak se bude uplatňovat na území hlavního města tzv. chytrá karanténa. Ta umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní k vytvoření vzpomínkové mapy míst, kde se pohyboval.

„Chytrá karanténa je z mého pohledu v současné situaci jediný nástroj, díky kterému jsme schopní mít situaci pod kontrolou. Je ovšem nutné držet se na pozoru před nezákonným šmírováním osob. Poskytnutí informovaného souhlasu je nezbytné k zajištění ochrany soukromí lidí, tak, aby se nevytvořil nebezpečný precedens,“ uvedl Hřib.

Celé vyjádření primátora Hřiba ZDE

Hřib však před rokem chtěl kontrolovat obyvatelům Prahy elektroměry, podle čehož chtěl zjistit, kolik bytů je prázdných a majitelé si je koupili jen jako investici. „Jsou tady tvrzení, že se mnoho bytů v Praze prodává pouze na investice a zůstávají prázdné. Jedni říkají, že je jich zanedbatelný počet, druzí, že jde o zásadní problém, který zvyšuje cenu bydlení v metropoli. Ve skutečnosti je ale dostupných jen velmi málo objektivních dat, která by pocházela z nezávislých zdrojů,“ uvedl tehdy Hřib. Tento návrh vyvolal v koalici velké napětí, Hřib však nakonec tento nápad stáhl.

Chytrá karanténa dle Hřiba má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a ty kontakty je tedy zapotřebí otestovat na virus. Do tří dnů by pak hygienici měli všechny rizikové kontakty poslat do karantény. Na test budou moci dorazit zhruba za další dva dny vlastním autem na odběrové místo nebo k nim dorazí výjezdový tým.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miliony Čechů to bolestně zasáhne. Ševčík odhalil předpis EU

10:48 Miliony Čechů to bolestně zasáhne. Ševčík odhalil předpis EU

Ekonomická rána pro miliony Čechů. Miroslav Ševčík se vyjádřil k možnému omezení prodeje plynových k…