Chytrá karanténa: Primátor Hřib varuje před šmírováním

10.04.2020 19:13

Primátor Prahy Zdeněk Hřib sdělil, že na jednání Krizového štábu Prahy se zabývali tzv. chytrou karanténou. „Je ovšem nutné držet se na pozoru před nezákonným šmírováním osob. Poskytnutí informovaného souhlasu je nezbytné k zajištění ochrany soukromí lidí, tak, aby se nevytvořil nebezpečný precedens,“ uvedl Hřib. Před rokem však pirátský primátor chtěl kontrolovat obyvatelům Prahy elektroměry, zda opravdu v pražských bytech bydlí.

Chytrá karanténa: Primátor Hřib varuje před šmírováním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že Krizový štáb hlavního města Prahy se zabýval chytrou karanténou. Krizový štáb se seznámil s prvními kroky, jak se bude uplatňovat na území hlavního města tzv. chytrá karanténa. Ta umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní k vytvoření vzpomínkové mapy míst, kde se pohyboval.

„Chytrá karanténa je z mého pohledu v současné situaci jediný nástroj, díky kterému jsme schopní mít situaci pod kontrolou. Je ovšem nutné držet se na pozoru před nezákonným šmírováním osob. Poskytnutí informovaného souhlasu je nezbytné k zajištění ochrany soukromí lidí, tak, aby se nevytvořil nebezpečný precedens,“ uvedl Hřib.

Celé vyjádření primátora Hřiba ZDE

Anketa

Václav Klaus ml. navrhl, abychom EU hned vypověděli Lisabonskou smlouvu. Souhlasíte?

98%
2%
hlasovalo: 25891 lidí

Hřib však před rokem chtěl kontrolovat obyvatelům Prahy elektroměry, podle čehož chtěl zjistit, kolik bytů je prázdných a majitelé si je koupili jen jako investici. „Jsou tady tvrzení, že se mnoho bytů v Praze prodává pouze na investice a zůstávají prázdné. Jedni říkají, že je jich zanedbatelný počet, druzí, že jde o zásadní problém, který zvyšuje cenu bydlení v metropoli. Ve skutečnosti je ale dostupných jen velmi málo objektivních dat, která by pocházela z nezávislých zdrojů,“ uvedl tehdy Hřib. Tento návrh vyvolal v koalici velké napětí, Hřib však nakonec tento nápad stáhl.

Chytrá karanténa dle Hřiba má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a ty kontakty je tedy zapotřebí otestovat na virus. Do tří dnů by pak hygienici měli všechny rizikové kontakty poslat do karantény. Na test budou moci dorazit zhruba za další dva dny vlastním autem na odběrové místo nebo k nim dorazí výjezdový tým.

Dále Hřib řekl, že za krizový štáb se obrátí na obyvatele Prahy, aby dodržovali doporučený postup nakládání s ochrannými prostředky.

„Je důležité, aby veškeré ochranné pomůcky končily po použití v popelnicích, ideálně zabalené do igelitového pytle. Potom totiž končí ve spalovně, kde jsou bezpečně zlikvidovány,“ doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

10:15 „Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a nazn…