Čína by sebrala Tchaj-wan? Neuděláme nic? USA mají problém. Data přímo z Pentagonu

17.05.2020 17:57

Spojené státy mají velký problém. Jejich armáda už možná není jedinou světovou dominantní silou, jak ukazují zjištění analytiků ze samotného Pentagonu.

Čína by sebrala Tchaj-wan? Neuděláme nic? USA mají problém. Data přímo z Pentagonu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velký kormidelník Mao kyne čínskému městu Kašgar

Pokud by v příštích letech v Pacifiku došlo k válečnému střetu mezi Spojenými státy a Čínou, Američané by tuto válku prohráli. Vyplývá to alespoň z tvrzeních analitiků Pentagonu, kteří se rozdhodli vymodelovat, jak by v této oblasti dopadly některé bitvy.

Kdyby se Američané v jednom z nastíněných scénářů rozhodli pro obranu Tchaj-wanu, tak by nemuseli uspět. Vyplývá tak ze simulace odehrávají se roku 2030, kdy by již Čína mohla disponovat novou generací letadlových lodí, torpédoborců či útočných ponorek. Informuje o tom britský list The Sunday Times.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33538 lidí
Tchaj-wan je přitom největším jablkem sváru mezi Čínou a Spojenými státy. Čína ostrov považuje za svůj, ale Tchajwanci vystupují jako sebevědomý samostatný stát s vlastní vládou a prezidentem, resp. momentálně prezidentskou. A Spojené státy tuto vládu podporují mimo jiné tím, že na Tchaj-wan prodávají nové zbraně.

„Všechny provedené simulace možného konfliktu s Čínou v roce 2030 skončily porážkou Spojených států,“ upozornila ředitka Bonnie Glaser, která dlouhodobě sleduje nárůst čínských sil v rámci Centra strategických studií a mezinárodních vztahů ve Washingtonu.

Síla čínského námořnictva bude podle analytiků tak mohutná, že dokáže ohrozit americké námořní síly v Pacifiku i v Indickém oceánu. Pentagon se obává dokonce toho, že Čína ohrožuje i americkou strategickou základnu na ostrově Guam. Americké ozbrojené síly ohrožují podle válečných simulací především čínské rakety středního doletu. Čína disponuje také raketami, které se na nepřítele mohou vyřítit rychlostí pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku.

Varovná zpráva přichází v době, kdy napětí mezi Čínou a Spojenými státy narůstá a americký prezident Donald Trump nešetří ostrými slovy vůči čínské komunistické vládě, kterou viní z toho, že dopustila rozšíření čínského koronaviru do celého světa. Naznačil také, že se koronavirus mohl do celého světa rozšířit z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Trump také v pátek 15. května oznámil, že Spojené státy vyvíjejí novou raketu, která bude až sedmnáctkrát rychlejší než jakákoli dnes dostupná střela.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…