Americký kanál FOXBusiness upozornil, že se Čína bude snažit angažovat v jednáních mezi Evropou a USA a využít případných neakceptovatelných amerických podmínek vůči Evropě, aby nabídla neodolatelnou dohodu ze své strany.
Uprostřed aktuální celní války Čína bude vyvíjet snahy zasáhnout do Trumpových plánů na uzavření dohody s EU a výpadek vazeb na USA se pokusí nahradit rozšířením svých obchodních vazeb s Evropou.
Fox poznamenává, že rozsáhlá cla, která Trump letos zavedl v podstatě na všechny obchodní partnery USA, jakož i plošná cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů, změnila pohled tradičních spojenců na Washington a někteří v Evropě v aktuálním nepředvídatelném zmatku již zpochybňují spolehlivost ze strany Američanů. „Čína by mohla využít případných změn geopolitické loajality, pokud jde o obcházení celní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami,“ zaznívá s tím, že z rozhádání zemí Evropské unie a USA bude chtít profitovat Peking, který se aktuálně snaží přizpůsobit nové realitě pod Trumpovými 145% cly.
„Vzhledem k volební politice v Evropě může být pro některé evropské lídry obtížné vypadat vůči Trumpovi jako slabý partner. Učinit obrat k Číně – jakkoli je riskantní – by mohlo být lákavé,“ uvedla pro Fox News Digital vrchní ředitelka a vedoucí Centra pro ekonomickou a finanční moc v Nadaci na obranu demokracií Elaine Dezenskiová.
Dodává, že si Evropané dobře uvědomují rizika, které může bližší provázání s Pekingem přinést, ten však může Evropě nabídnout „dohodu, kterou bude příliš těžké odmítnout“. Avšak pokud by Čína byla ochotna s Evropou uzavřít dohodu zahrnující zvýšení dovozu do Číny, mohli by dle ní Evropané považovat 1,4 miliardy čínských spotřebitelů za zajímavější trh než „bohatší, ale menší spotřební základnu“ USA.
Na druhé straně však visí otázka levného čínského zboží, kterému evropské firmy nedokáží konkurovat a kvůli celní válce s USA hrozí ze strany Pekingu dumpingová politika. Dezenskiová upozornila, že si Brusel hrozbu velmi dobře uvědomuje a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v minulém týdnu v telefonickém rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem netajila obavami a „zdůraznila zásadní roli Číny při řešení možného odklonu obchodu způsobeného cly, zejména v odvětvích, která jsou již postižena globální nadměrnou kapacitou“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas