Církve chtějí majetek, který prý obce drží nelegálně. Možná jdou proti duchu zákona

01.02.2014 10:52 | Zprávy

Zákon o majetkovém narovnání mezi státem a církvemi počítá jak s vydáním pozemků, tak s finanční náhradou za ty majetky, které již vydat nelze. Církve však přišly i na způsob, jak žádat o majetek, na nějž nemají na první pohled nárok. Jde o majetky, které byly státem převedeny na obce. Církve nyní prohlašují, že některé převody se odehrály nelegálně a majetek by se měl vrátit státu. Pak by si o něj totiž mohly zažádat. Advokát tuto konstrukci zpochybňuje.

Církve chtějí majetek, který prý obce drží nelegálně. Možná jdou proti duchu zákona
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Církve hledají cesty, jak zažádat o další majetky. Současně však zdůrazňují, že usilují pouze o ty majetky, které druhá strana, v tomto případě obce, získala nelegálně. „Kategoricky odmítáme, že bychom žádali o majetek, který obce získaly legálně. V případech, kdy ale vzniklo podezření, že byl obecní majetek nabyt nelegálně, jsme o něj z preventivních důvodů požádali, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Zprávu přináší Lidové noviny.

Církve by se touto cestou mohly dostat k majetku, který nebyl na původním restitučním seznamu uzavřeném k 31. prosinci minulého roku. Advokát Luboš Fojtík z advokátní kanceláře Konečná & Zacha na jedné straně uznává, že církve volí zákonně přijatelný postup, ale na druhé straně upozorňuje, že jejich počínání jde proti smyslu zákona z roku 2012. „Jeho koncepce je totiž postavena na tom, že historický majetek církví nabytý obcemi by měl zůstat církevními restitucemi nezasažen,“ prohlašuje advokát. Právě kvůli těmto majetkům byla do vyrovnání mezi státem a církvemi zahrnuta i finanční kompenzace.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové k tomu poznamenává, že má poněkud jiné informace. Obce se podle jeho slov s církvemi o vrácení majetků už dohodly.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…