Církve chtějí majetek, který prý obce drží nelegálně. Možná jdou proti duchu zákona

01.02.2014 10:52

Zákon o majetkovém narovnání mezi státem a církvemi počítá jak s vydáním pozemků, tak s finanční náhradou za ty majetky, které již vydat nelze. Církve však přišly i na způsob, jak žádat o majetek, na nějž nemají na první pohled nárok. Jde o majetky, které byly státem převedeny na obce. Církve nyní prohlašují, že některé převody se odehrály nelegálně a majetek by se měl vrátit státu. Pak by si o něj totiž mohly zažádat. Advokát tuto konstrukci zpochybňuje.

Církve chtějí majetek, který prý obce drží nelegálně. Možná jdou proti duchu zákona
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Církve hledají cesty, jak zažádat o další majetky. Současně však zdůrazňují, že usilují pouze o ty majetky, které druhá strana, v tomto případě obce, získala nelegálně. „Kategoricky odmítáme, že bychom žádali o majetek, který obce získaly legálně. V případech, kdy ale vzniklo podezření, že byl obecní majetek nabyt nelegálně, jsme o něj z preventivních důvodů požádali, říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Zprávu přináší Lidové noviny.

Církve by se touto cestou mohly dostat k majetku, který nebyl na původním restitučním seznamu uzavřeném k 31. prosinci minulého roku. Advokát Luboš Fojtík z advokátní kanceláře Konečná & Zacha na jedné straně uznává, že církve volí zákonně přijatelný postup, ale na druhé straně upozorňuje, že jejich počínání jde proti smyslu zákona z roku 2012. „Jeho koncepce je totiž postavena na tom, že historický majetek církví nabytý obcemi by měl zůstat církevními restitucemi nezasažen,“ prohlašuje advokát. Právě kvůli těmto majetkům byla do vyrovnání mezi státem a církvemi zahrnuta i finanční kompenzace.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové k tomu poznamenává, že má poněkud jiné informace. Obce se podle jeho slov s církvemi o vrácení majetků už dohodly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…