Čísla hovoří jasně. Primářka na ČT rozbila iluzi smrtící nemoci

11.09.2020 8:51

V Česku přibývá pozitivně testovaných. Má Česko virus pod kontrolou, dělá něco zásadně špatně? O tom ve středečním pořadu Interview na ČT24 promluvila Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze, podle které rozhodně není důvod k panice.

Čísla hovoří jasně. Primářka na ČT rozbila iluzi smrtící nemoci
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze

„Samozřejmě s nárůstem testování stoupá i počet pozitivně testovaných lidí. Nikoliv nemocných, těch nemocných je z toho velmi malá část,“ řekla Roháčová s tím, že ve svých laboratořích dělají až tisíc testů denně. Zhruba u 80 procent lidí je průběh nemoci hodnocen jako velmi lehký, u 50 procent je průběh bezpříznakový. „U většiny lidí nemusí nemoc vůbec propuknout,“ podotkla.

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

89%
11%
hlasovalo: 36459 lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) konstatuje, že epidemiologická situace v Česku se zhoršuje. Děláme podle Roháčové něco zásadně špatně? „Neděláme zásadně špatně vůbec nic. Virus je živý organismus, který dokážeme nějakými opatřeními potlačit, ale nikdy se nepodařilo jej úplně zastavit,“ připomněla.

„Koronavirus tu je a bude s námi a naším úkolem je, abychom zabránili rychlému šíření viru a nezahltili tím kapacity zdravotnického systému. Zastavit se nepodaří nikdy nikomu,“ pokračovala primářka. Následující týdny podle Roháčové ukážou, do jaké míry jsou opatření a povinnost nosit roušky učinné, jelikož podzimní období bude pro viry živná půda.

Zatím má Česko podle Roháčové situaci pod kontrolou: „Přestože počet hospitalizovaných lidí s touto nemocí mírně stoupá, hlášeno jich je 240, tak je to číslo malé. Pokud se budeme v těchto číslech držet, nebo se mírně zvednou, není to rozhodně důvod k panice,“ upozornila infektoložka s tím, že na jaře měli v nemocnici daleko vyšší počet pacientů s těžším průběhem onemocnění.

Nemyslí si, že by virus nějak změnil v průběhu měsíců své chování. To, že ubylo pacientů s těžším průběhem, přičítá tomu, že se lidé více chrání. Nejlepší možnost by byla, aby se tento virus v budoucnu sžil s lidským organismem podobně jako jiné respirační viry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…