Cizina nám špitály nezachrání. Blatného muž odhalil pravdu

23.02.2021 11:32

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý svolal tiskovou konferenci, aby národ seznámil se situací, kterou zažíváme dnes a kterou jsme nikdy v historii našeho moderního státu nezažili. „Kapacita lůžek intenzivní péče se v celé republice blíží svému absolutnímu vyčerpání. Černý však také zdůraznil, že to není ničí vina, ani vlády, ani opozice, ani zdravotníků.

Cizina nám špitály nezachrání. Blatného muž odhalil pravdu
Foto: Screen ČT24
Popisek: Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý
reklama

Černý upozornil, že v nemocnicích je v tuto chvíli hospitalizováno více než 6 500 pacientů. Z toho musí na jednotkách intenzivní péče ležet více než 1 300 osob a celý systému už se blíží svým limitům. Jenže počty covid pozitivních osob stále rostou. Pokud nezačne klesat reprodukční číslo koronaviru, tak se v příštích dvou týdnech budeme muset vyrovnat s vyčerpáním kapacity lůžek intenzivní péče v řadě krajů republiky, včetně Prahy.

Anketa

Kdo je lepší politik?

71%
hlasovalo: 13633 lidí

„Je zcela nutné, aby zde zaznělo opakovaně, že Česká republika v této situaci ještě nikdy nebyla, je také nutné komentovat to, že současná situace není nikoho vina - ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra a je nutné tuto situaci vnímat jako jakoukoli jinou katastrofu nebo pandemii, která v minulosti lidstvo postihla,“ zdůraznil Černý před kamerami ČT.

„Kapacita lůžek intenzivní péče se v celé republice blíží svému absolutnímu vyčerpání. Je to dáno, mimo jiné, nedostatkem kvalifikovaného personálu v nemocnicích. V žádném případě již nelze udržet stávající standardy léčebné a jiné péče a nepochybně dochází k oddalování necovidové péče. Celý ten systém se blíží svým limitům,“ upozornil Černý.

Systém se podle něj možná ještě podaří posílit, ale už jen personálem, který není dostatečně kvalifikovaný k péči o pacienty ležící na jednotkách intenzivní péče. Podle Černého ale nejde o selhání systému, nýbrž jen o jeho zaplnění.

Pár slov pronesl také k možnosti, že bude Česko žádat o volná lůžka v zahraničí. „Zde je nutné jasně říct, že tato pomoc z hlediska kapacity je relativně malá a zatím jediná oficiální nabídka od německé strany se týkala možnosti umístění 9 pacientů,“ uvedl Černý.

Publicista Boris Cvek k tomu přidal několik čísel.

„Po víkendu přichází další dramatický nárůst. V počtu těžce nemocných jsme již dávno za podzimním rekordem (1 329 vs. 1 200, je to o více než 10 procent podzimního rekordu více),“ napsal lékař a publicista Cvek.

V nemocnicích leží více než 6 500 pacientů, ale už na podzim platilo, že asi 40 procent z toho tvoří pacienti tzv. sociálně hospitalizovaní.

Publicista Cvek promlouvá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…