Člověk v tísni udělí cenu dagestánské právničce, ocenili její odvahu

18.02.2014 20:43

Cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv udělí letos česká humanitární organizace Člověk v tísni dagestánské právničce Sapijat Magomedove. Oceněná právnička podle Člověka v tísni zastupuje oběti nezákonného bití a věznění a zabývá se i neobjasněnými vraždami.

Člověk v tísni udělí cenu dagestánské právničce, ocenili její odvahu
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Oznámila to Adéla Pospíchalová z mediálního oddělení organizace. Cena bude předána tradičně při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, které se koná 3. března v Praze.

Člověk v tísni se rozhodl pro pětatřicetiletou Sapijat Magomedovou kvůli její osobní odvaze. „Zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla napadena policisty, když chtěla navštívit klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen," sdělila Pospíchalová. Právnička podle ní zastupuje i oběti sexuálního násilí, které je v Dagestánu stále tabu, a některé případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Sapijat Magomedova, mladá žena ve velmi složitém prostředí na rozhraní Dagestánu a Čečenska, se před lety rozhodla, že nemůže jen tak přihlížet zvůli a násilí, kterého se dopouštějí nejrůznější ozbrojené složky proti civilním obyvatelům," uvedl ředitel organizace Šimon Pánek. „Bojuje proti nezákonnému zadržování, bití, věznění lidí. Aktivně na sebe bere riziko v případech neobjasněných vražd, pravděpodobně spáchaných místními silovými strukturami," doplnil.

Dagestán je nyní podle Člověka v tísni považován za nejneklidnější oblast severního Kavkazu s každodenními střety islamistických radikálů s bezpečnostními složkami státu. „V dagestánských i celoruských médiích se stále častěji zmiňují jakési 'eskadry smrti', které s tichým souhlasem státních struktur berou zákon do svých rukou," uvedla samotná Magomedova. V tiskových zprávách pak bezpečnostní orgány podle ní píšou o zneškodnění pravděpodobných povstalců. „Nejdřív někoho zabijí a teprve poté zjišťují, co to bylo za člověka. Ani v Ruské federaci ale neexistuje zákon, který by umožňoval jen tak zabít člověka bez vyšetřování a soudu," dodala.

Společnost Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini do roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Loni cenu získal právník Intigam Alijev z Ázerbájdžánu, země sousedící s Dagestánem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

16:10 Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Outfit soudružky Černochové, jakkoliv nevhodný pro danou chvíli,…