Co bude s sKartami? Dosavadní systém zřejmě sněmovna zruší

19.06.2013 11:49

Dosavadní systém kontroverzních sKaret, který slouží k výplatě sociálních dávek, zřejmě sněmovna zruší. ODS dnes sice navrhla umožnit výplatu dávek na chráněné účty u více bank a zpoplatnit výplatu prostřednictvím poštovních poukázek, zástupci ostatních stran včetně ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) s tím ale nesouhlasili.

Co bude s sKartami? Dosavadní systém zřejmě sněmovna zruší
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta
reklama

Více hlasů tak při závěrečném schvalování původně senátního návrhu na zrušení sKaret patrně získá úprava ze sněmovního sociálního výboru, podle níž by lidé opět dostávali bezplatně sociální dávky na svůj účet nebo složenkou. Pokud by se do určité doby ani pro jednu variantu nerozhodli, peníze by dál putovaly na technický účet u České spořitelny, která projekt sKaret provozuje. Sociální karty by měly být nahrazeny staronovými průkazy podle typu zdravotního postižení.

Senátorka ČSSD Božena Sekaninová jako spoluautorka senátního návrhu tyto úpravy podpořila. Námitky neměla ani Müllerová. "Dost času jsme věnovali spolupráci s ostatními poslanci, abychom systém vylepšili a přijali přechodná ustanovení, která zajistí bezproblémový přechod k výplatám dávek," uvedla ministryně.

Stanjurova varianta neprošla

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) jako poslanec navrhl místo úprav z výboru vytvoření chráněných bankovních účtů, na které by chodily pouze dávky a které by byly vedeny zdarma a byly by chráněny před exekucí. Tyto účty by mohla nabízet každá banka s licencí, která by pak uzavřela smlouvu s ministerstvem Müllerové. Výplata formou doručení hotových peněz vyjma dávky v hmotné nouzi by ale podle Stanjurova návrhu měla být zpoplatněna, což odmítla zejména levice. Ministryně zase označila za nepřijatelné, aby ministerstvo vstupovalo do soukromoprávního vztahu mezi bankou a klientem.

Karty sociálních systémů prosadila vláda na návrh exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) s cílem ušetřit náklady spojené s výplatou sociálních dávek. Změna byla ale od počátku terčem kritiky příjemců dávek i kontrolních orgánů, padly kvůli ní už i pokuty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…