„Po dvaceti sedmi letech od sametové revoluce v ČR jsme se jako zaměstnanci dostali do bodu nula. Jedním z důvodů sametové revoluce bylo i srovnání životní úrovně Čechů a Slováků a Němců nebo Francouzů. Z našich výplat jsme si před rokem 1989 mohli dovolit asi tak třetinu, co naši západní sousedé. Prázdné krámy a spotřební zboží se dalo koupit pouze na černém trhu. Na dovolenou jsme mohli pouze s devizovým příslibem, pouze jako chudí příbuzní. Ale všichni jsme byli zaměstnaní za směšné mzdy. V té době ale existovala úzká vrstva vyvolených, kteří měli životní úroveň srovnatelnou se západem nebo i podstatně vyšší. Tu máme v podobné míře i dnes a ve svém složení se až tak neliší od předlistopadové doby," uvádí pražský politik sociální demokracie.
Ve spleti čísel a údajů pak například uvádí, že „průměrný plat v České republice je 29 346 Kč měsíčně, což je 1129 euro, po zdanění a odvodech je to cca 20 000 Kč čistého. (do výše této mzdy pracuje 70 % zaměstnanců). Průměrný plat v Německu je 3700 euro, což je přesně 3,3krát víc. Přitom HDP na obyvatele je cca dvakrát vyšší v Německu než u nás, a to především proto, že se z nás stala země montoven a velkoskladů. I tak to ovšem razantně neodpovídá."
Jak Smetana dále konstatuje: „Hranice chudoby zaměstnanců je přitom 60 procent tzv. mediánové mzdy, což je v případě České republiky 14 937,- Kč, ale v případě Německa je to 51 329,- Kč, a i v případě Řecka je to 32 199,- Kč (přepočty z eura)
SOUČASNĚ TO ZNAMENÁ, ŽE TZV. MINIMÁLNÍ MZDA JE HLUBOCE POD HRANICÍ CHUDOBY. Proto statistické údaje, že pouze 14 % pracujících Čechů je pod hranicí chudoby je výsměchem. Přitom zkuste vyžít v Praze za 20 000,- Kč čistého (což je cca příjem z 29 346 hrubého), jenom nájem bytu činí průměrně 15 000,- Kč měsíčně." Naše redakce se vyhne analýze čísel, která Smetana uvádí. Zaujala nás především drtivá kritika, jakou si tento dříve sponzorovaný vysloužil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový