Co mají společného Klinika, Charta 77 a František Kriegel? Čtěte

08.04.2016 14:22

Nadace Charty 77 se rozhodla udělit autonomnímu sociálnímu centru Klinika Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Centrum si ji zasloužilo za svou odvahu ukázat světu, že je nutné pomáhat lidem v nouzi v jakékoliv době. Informují Lidovky.cz.

Co mají společného Klinika, Charta 77 a František Kriegel? Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solidární pochod za zachování centra Klinika, kterému Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odmítl prodloužit smlouvu

Každoroční Cenu Františka Kriegla za statečnost letos dostane autonomní sociální centrum Klinika. Rozhodla o tom Nadace Charty 77, která ji uděluje již od roku 1987, s odůvodněním, že Klinika je „příkladem dobrovolných aktivit, které překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými“.

„Lidé, kteří Kliniku tvoří, dokázali své přesvědčení uhájit nejen před nepřejícími spoluobčany, ale i před politickými odpůrci všech ideových směrů a také před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se pokusili centrum vypálit,“ stojí v tiskové zprávě nadace.

Klinika funguje od roku 2014, kdy budovu bývalé polikliniky obsadili aktivisté a bez povolení ji přetavili v sociální centrum. Později jim byla budova oficiálně zapůjčena a oni ji opravili. V místě se konají přednášky, projekce, workshopy, organizovaly se tam i sbírky oblečení pro uprchlíky.

Celý text zde

Na začátku letošního února však na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den protimigračních demonstrací v centru Prahy. Následně do ulic na podporu centra vyšly stovky lidí, a to již několikrát. Aktivisté v centru nadále zůstávají i přes to, že jim vypršela smlouva.

Nadace Charty 77 si myslí, že Praha takové místo, jakým je Klinika, velmi potřebuje. „I když bude Klinika vyklizena, lidé rozehnáni či vyneseni, myšlenku, která to všechno spojila, si lidé z Kliniky ponesou dál. My jim chceme Cenou Františka Kriegla říci, že je to správné.“

Cena Františka Kriegla je pojmenována po československém politikovi Františku Krieglovi, který jako jediný odmítl podepsat moskevský diktát po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy. Jejími držiteli jsou například Karel Kryl, Petr Pithart, novinářka Petra Procházková či někdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…