Covid: Umírají a jejich nejbližší za nimi nemohou... Virolog ukázal pravdu

11.11.2020 15:14

O nebezpečí, které koronavirus pro seniory představuje, víme již od počátku šíření pandemie, pro jejich ochranu však stát příliš neučinil, zhodnotil v rozhovoru pro DVTV virolog a ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer. Vláda dle jeho mínění situaci zanedbala a vše ústí do nynějšího smutného stavu, kdy lidé nemohou navštívit ani své umírající rodiče. Negativně též vnímá uzavření škol. Školní docházka podle něj šla zajistit za pomoci antigenního testování.

Covid: Umírají a jejich nejbližší za nimi nemohou... Virolog ukázal pravdu
Foto: JCU.cz
Popisek: Libor Grubhoffer
reklama

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14736 lidí
Podle Grubhoffera stát v ochraně rizikových skupin selhal. „Je to nepochybně zanedbání naší vládou,“ hodnotí Grubhoffer. Jen za říjen se koronavirem nakazilo 39 tisíc seniorů.

Nedaří se ani s aktuální prioritou vlády, kterou mělo být otestování zaměstnanců a klientů domovů pro seniory a dalších zařízení. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) stanovil pondělí dnem, kdy by mělo testování všude začít, to se však nestalo. Virolog z této neschopnosti neviní Blatného, dle něj jsou za současný stav zodpovědní jeho předchůdci v resortu.

Testování seniorů se chystá za použití antigenních testů. Ty jsou sice mnohem rychlejší než PCR testy, zároveň však vykazují až téměř třetinovou nepřesnost. „Určitý problém to představuje, ale já bych ho nepřeceňoval. V mnoha případech si potom můžeme dovolit častější opakování,“ říká k tomu Grubhoffer.

Právě tento druh testů použilo při svém plošném testování Slovensko. Výsledky tamního testování jej překvapily vzhledem k nízkému číslu objevených nákaz. „Mně se ten jejich přístup zamlouvá,“ říká s tím, že nyní mají Slováci potřebná data, kde se nákaza vyskytuje nejvíce.

Testování seniorů má podle něj konečně dát možnost, aby za nimi mohly návštěvy. „Je to smutný stav…“ shrnul. Nákaza se do zařízení podle něj dostala zejména kvůli netestování personálu. „Nejbližší se nedostanou k umírajícím rodičům, to je smutné,“ dodal k nynějšímu stavu, kdy není možné seniory navštívit. Pokud budou splněna hygienická opatření, není prý hrozba pro seniory vysoká, jelikož se nákaza šíří zejména z velmi blízké vzdálenosti.

Co se týče škol, Grubhoffer považuje jejich zavření za velkou chybu. „Mohli jsme dětem umožnit chodit do škol,“ říká. Zajištění docházky podle něj šlo za pomoci testování.

Systém podle virologa nyní drží zejména fungující nemocnice. Vše pak může zvrátit fungující vakcína. První z nich již jdou do finálního testování a brzy by se mohly dočkat schválení pro své použití. To není případ té české. Že by mohla být úspěšná si Grubhoffer nemyslí, podle jeho zpráv se o projektu hovoří jako o nouzovém řešení a nemá tak smysl do něj nadále investovat.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trest pro Slavii: Pirát se bojí. Lidí. Neziskovky schvalují

7:56 Trest pro Slavii: Pirát se bojí. Lidí. Neziskovky schvalují

Po zveřejnění trestů pro hráče Glasgow Rangers a SK Slavia Praha se vzedmula vlna rozhořčení nad tím…