Covid je nechal ve tmě. Problém českých soudů. Praha zase jinak

15.01.2021 7:36

Některé české soudy po vyhlášení nouzového stavu do svých prostor zakázaly vstup veřejnosti, čímž lidem znemožňují účast na líčeních a veřejných zasedáních. Rozsudky jsou nyní vyhlašovány neveřejně i přes ukotvení ústního a veřejného jednání před soudem a veřejných rozsudků v rámci české ústavy. Zdali mají soudy v návaznosti na vládní nařízení možnost ústavní princip veřejnosti soudních jednání porušovat, si není jisté Ministerstvo spravedlnosti ani soudy. Podle předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla by soudy na ústavní úpravu neměly zapomínat. Na aktuální praxi soudů upozornil server iDNES.cz.

Covid je nechal ve tmě. Problém českých soudů. Praha zase jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud
reklama

Anketa

Kdo ze jmenovaných chybí ve vysoké politice nejvíc?

hlasovalo: 5937 lidí
Přestože článek 96 ústavy hovoří, že až na výjimky stanové zákonem je jednání před soudem ústní a veřejné a rozsudek se musí vyhlašovat vždy veřejně, české soudy v návaznosti na zavedení nouzového stavu jednají odlišně.

Nakolik je aktuálně tento bod dodržován, ukazuje server iDNES.cz na svých zkušenostech z veřejných zasedání. Za příklad jmenuje jedno takové u Okresního soudu v Nymburce, kde justiční stráž odmítla novináře vpustit do budovy. „Stále platí opatření předsedy soudu o vyloučení veřejnosti z jednání, tedy vaše přítomnost u jednání možná není,“ dozvěděli se posléze novináři od šéfa soudu Jiřího Rajma. Podle něj veřejnost do soudu nesmí kvůli vládním nařízením a jednání se mohou účastnit jen účastníci nebo lidé s předvoláním.

Zdali není princip veřejnosti soudních jednání zakotvený v ústavě porušován, si nejsou jisté ani samotné soudy a zatímco část z nich přítomnost veřejnosti zakazuje, jiné jednají v rámci praxe, kterou jim přikazuje ústava.

Fotogalerie: - Jmenování soudců

Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...
Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...
Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...
Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...
Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...
Jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pr...

Místopředsedkyně Krajského soudu v Praze Lenka Škubalová míní, že je vše v plné kompetenci předsedů soudů, a zákaz přítomnosti veřejnosti ve středních Čechách razí i okresní soudy Praha-východ, Kutná Hora či Mladá Boleslav.

Naopak v Praze je jednání ve většině soudů včetně městského či vrchního stále veřejné. „Přítomnost veřejnosti či médií na jednáních, která probíhají u Vrchního soudu v Praze, není omezena či jakkoliv zakázána, nebylo tomu tak ani v jarních měsících, kdy byl ovšem oproti současné situaci počet nařízených jednání znatelně nižší. Naopak, po celou dobu pandemie zaznamenáváme, že zájem médií účastnit se soudních jednání u Vrchního soudu v Praze je relativně konstantní,“ uvedl pro server iDNES.cz jeho předseda Luboš Dörfl, podle něj by sice soudy měly bránit šíření koronaviru, nesmějí však zapomínat na veřejnost soudních jednání.

Světlo do věci pak nepřináší ani Ministerstvo spravedlnosti. „Omlouváme se, ale vzhledem k tomu, že autoritativní výklad právních norem náleží soudům, doporučuji se obrátit přímo na ně,“ padlo na dotaz iDNES.cz z tiskového oddělení od Andreji Šlechtové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…