Čtyřčlenný tým pozorovatelů OBSE zadržují slavjanští povstalci

29.05.2014 10:05

Čtyři členy evropské pozorovatelské mise unesené v pondělí na východě Ukrajiny zadrželi proruští separatisté operující ve Slavjansku. Ruské agentuře Interfax to dnes oznámil vůdce slavjanských povstalců Vjačeslav Ponomarjov. Slíbil, že pozorovatelé budou brzy propuštěni.

Čtyřčlenný tým pozorovatelů OBSE zadržují slavjanští povstalci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto
reklama

„Byli samozřejmě zadrženi," řekl doněcký „lidový gubernátor". Nikdo je prý nezatkl, povstalci jen nyní zjišťují, o jaké osoby jde a kam a proč měli pozorovatelé namířeno. „Pak je necháme jít," řekl Ponomarjov.

Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která tým na východ Ukrajiny vyslala, podle Ponomarjova separatisté varovali před cestami do neklidných oblastí. „Horlivé" pozorovatele ale přesto OBSE na východ poslala, stěžoval si povstalecký vůdce.

Ve čtyřčlenné misi, která byla podle dřívějších zpráv zadržena v pondělí večer východně od Doněcka, jsou pozorovatelé z Estonska, Dánska, Švýcarska a Turecka. OBSE má na východě Ukrajiny několik stovek dlouhodobých pozorovatelů, kteří tam působí od března.

V oblasti operuje několik vzájemně soupeřících proruských organizací

Ve středu vzbouřenci tvrdili, že o únosu pozorovatelů nic neví. Tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky vydala prohlášení, podle něhož o pohřešovaných cizincích prý „slyší poprvé". Dnešní Ponomarjovovo prohlášení potvrzuje informace místních médií, že v oblasti operuje několik vzájemně soupeřících proruských organizací, které své akce nekoordinují.

Ve středu se povstalci na východě Ukrajiny na několik hodin zmocnili další skupiny evropských pozorovatelů. Kolem poledne OBSE ztratila kontakt se skupinou 11 inspektorů, ve které byli dva Bulhaři, Američan, Fin, Ital, Nizozemec, Nor, Polák, Rakušan, Rus a Slovák. Později byli členové týmu zadrženého západně od Doněcka propuštěni.

Podle německého diplomata Wolfganga Ischingera, který je prostředníkem OBSE pro ukrajinskou krizi, může evropská organizace své pozorovatele z Ukrajiny úplně odvolat, pokud podobné incidenty budou pokračovat. „Pokud se budeme muset o jejich život soustavně bát, nezbude než je odvolat," řekl ve středu Ischinger televizi ZDF.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…