Další dějství soudu v kauze Nagyová: Členové tajné služby si pletli ženu premiéra se sousedkou

19.05.2015 13:21

Při projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase, Radky. Zpravodajci dali ženě krycí jméno „Darwin“ podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou.

Další dějství soudu v kauze Nagyová: Členové tajné služby si pletli ženu premiéra se sousedkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně

Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce.

Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím. V dnes zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o „sledování“. Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů, včetně toho, kdo je doprovázel. Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Nečase – zmínili osobu s krycím jménem „Nepohoda“.

Agenti si Radku Nečasovou pletli se sousedkou

Členové tajné služby si minimálně jednou popletli Radku Nečasovou se sousedkou, která je jí prý podobná. S problémy se potýkali rovněž kvůli bdělým sousedům, kterým bylo jejich auto podezřelé, protože často stálo před domem. Starší manželský pár se například operativců rovnou zeptal, jestli nejsou „kriminální živly“, další lidé si je fotografovali. Zpravodajci v tom viděli „vysoké riziko dekonspirace“.

Operativci uzavřeli, že „Darwin po celou dobu sledování dodržoval předem oznámený scénář a nevykazoval žádné závadové skutečnosti, ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem."

Vedle Nagyové, kterou si Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až pětileté vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…