Další nepokoje migrantů v Calais, policie musela použít slzný plyn. Nicolas Sarkozy slibuje skutečně rázné řešení

03.09.2016 6:39

Uprchlický tábor „Džungle“ ve francouzském přístavu Calais se v posledních dnech opět dostává do centra pozornosti veřejnosti a médií. Francouzská policie podnikla několik akcí proti agresivním uprchlíkům a někteří politici volají po okamžitém uzavření tábora.

Další nepokoje migrantů v Calais, policie musela použít slzný plyn. Nicolas Sarkozy slibuje skutečně rázné řešení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli
reklama

Obyvatelé uprchlického tábora každý den narušují dopravu, když se snaží dostat za každou cenu do Velké Británie. Blokují silnici směřující k přístavu a násilím nutí řidiče kamionů i osobních vozů, aby je vzali s sebou. Mnozí uprchlíci naskakují na jedoucí vozy a desítky z nich za to zaplatily svým životem. Včera se uprchlické gangy odhodlaly k masivnímu útoku, při kterém zabarikádovali silnici a zapalovali ohně. Doprava byla dle britského deníku The Express naprosto ochromena.

Celou záležitost museli řešit policejní těžkooděnci v neprůstřelných vestách, kteří museli proti agresivním uprchlíkům použít slzný plyn. „Podobné věci jsou zde na denním pořádku,“ cituje deník jednoho ze zasahujících policistů s tím, že narůstají obavy v souvislosti s návratem britských turistů z letních prázdnin o tomto víkendu. „Přilehlé dálnice vedoucí do přístavu budou ucpané několika tisíci automobily a situace se tak může v důsledku jednání uprchlíků ještě více dramatizovat.“

VIDEO a celý text v angličtině najdete ZDE.

Francouzská vláda sice na jaře problematický uprchlický tábor „Džungle“ částečně vyklidila, ale mezitím počet jeho obyvatel narostl na nejméně deset tisíc. Jejich počet tak desetinásobně převyšuje počet zdejších policistů. Jak informuje britský deník The Express, tento měsíc by se měla začít budovat ochranná zeď podél silnice mířící k terminálu trajektu. Na financování projektu se 63 miliony liber podílí také britští daňoví poplatníci.

Jen malá část pozorovatelů zasvěcených do současné situace v Calais  však věří, že samotná zeď všechny problémy s uprchlíky vyřeší. „Zeď bude mít zpočátku odstrašující účinek, ale v žádném případ neřeší samotný problém. Uprchlíky žádná zeď nezastaví, protože jsou odhodláni se do Velké Británie dostat stůj co stůj. Naše asociace vyzývá francouzskou vládu, aby uprchlický tábor odstranila z Calais, již celé dva roky a stále se nic neděje. Situace se naopak ještě zhoršuje,“ tvrdí Chris Yarsley z Asociace pro nákladní dopravu.

Nechvalně proslulý uprchlický tábor v Calais se stal ve Francii také politickým tématem. Prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy se již nechal slyšet, že by Francie měla vypovědět smlouvu s Velkou Británií, na základě které jsou uprchlíci směřující do Velké Británie kontrolováni ještě na francouzské půdě. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve zase v posledních dnech hovoří o uzavření celého tábora. Po tom samém kroku již dlouhé měsíce volá veřejnost a místní samospráva v čele se starostkou Natachou Bouchart.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslava rozvolnění. Nora Fridrichová zve na pivo. I vy můžete přijít

20:32 Oslava rozvolnění. Nora Fridrichová zve na pivo. I vy můžete přijít

Reportérka České televize Nora Fridrichová chystá na čtvrtek setkání se svými fanoušky. Chce využít …