Další volební lízátko ČSSD. Miliardový fond na stavbu školek

09.09.2013 16:21

ČSSD představila plán rozšíření kapacit mateřských školek. Hodlá uvolnit zhruba dvě miliardy Korun na rozšíření stávajících a výstavbu nových školek. Plán je podmíněn spoluúčastí zřizovatelů mateřských škol, tedy měst a obcí, a to polovinou ceny novostavby či rekonstrukce.

Další volební lízátko ČSSD. Miliardový fond na stavbu školek
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

"Plánujeme zavedení fondu na rozšíření kapacit mateřské školy. Podle dohody s předsedou Sobotkou by spadal pod ministerstvo financí a vyčleněno by na něj bylo ročně kolem dvou miliard korun," sdělil podle zpravodajství internetového deníku Aktualně.cz stínový ministr školství ČSSD a senátor Marcel Chládek.

Jak uvedl Chládek, jen okolí Prahy by pro zmíněné rozšíření kapacit spotřebovalo miliardu korun.

Další podmínkou plánu sociálních demokratů je i víceúčelovost objektů, aby bylo možné jejich účelné využití i po opadnutí vlny přírůstku dětí, která je již zřejmě za vrcholem. "Mohly by z nich být například startovní byty pro mladé rodiny, domovy pro seniory, nebo by se mohlo jednat o montované domy, které by se v případě potřeby přesunuly do měst či obcí, kde by jich bylo potřeba," upřesňuje Chládek.

Podle předběžných odhadů, zveřejněných sociálními demokraty, by předpokládaný obnos mohl postačovat na výstavbu až stovky nových školek či rozšíření tří stovek stávajících. Uvolněné peníze by ovšem směřovaly jen do počáteční investice, provoz a platy vychovatelů a dalších zaměstnanců nezbytných k provozu by musiliy uhradit obce.

Sociální demokraté zároveň předpokládají postupný převod peněz ze zmíněného fondu i na rozšiřování kapacit základních škol, do nichž nynější drobotina za několik let doroste.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demokracie? To už skončilo. TOP 09 a Piráti v čele, i když volič chtěl něco jiného

22:00 Demokracie? To už skončilo. TOP 09 a Piráti v čele, i když volič chtěl něco jiného

„Vítězstvím koalic jsme se mnohem více přiblížili věcem, kterým se budou možná voliči divit. Můžeme …