Daň 19 %, nazdar. Škrtat, a hodně. Kalousek boural TV i vládu

08.03.2023 9:52 | Ze sítí

Musí se škrtat hodně. To je věta, která zazněla od někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v pořadu 360° na CNN Prima News. Hovořil zejména o chybách ANO, SPD a ODS, které by podle něj měli politici těchto stran napravit.

Daň 19 %, nazdar. Škrtat, a hodně. Kalousek boural TV i vládu
Foto: Screen: YouTube
Popisek: Miroslav Kalousek

O tom, jak zastavit zadlužování země, hovořil Miroslav Kalousek velmi razantně. „Ty situace jsou úplně odlišné, tenkrát jsme byli v krizi a byla to zejména krize důvěry a likvidity. Dneska nejsme ani tak v krizi, jako jsme v inflaci. To jsou dvě absolutně různá prostředí. Nicméně ta potřeba konsolidovat byla stejná tenkrát i teď, akorát, že to prostě bylo úplně jiné prostředí. Kdybych dnes měl říct, co rychle udělat, tak bych se vystříhal tupým škrtům a nasadil bych ostré škrty. To je bonmot. Prostě musí se škrtat hodně. Načež bych to, co bych seškrtal, bych tak minimálně na dva roky zastropoval a řekl bych: Tak a teď to dva roky nesmí růst. A vedle toho, tady souhlasím s doktorem Špidlou, se musí zvýšit také příjmy, nějakým způsobem bych se pokusil do těch příjmů dostat zpátky těch 100 miliard,“ zmínil Kalousek.

„Návrat superhrubé mzdy?“ zeptal se jej následně moderátor. 

„Nemusí se vrátit superhrubá mzda, může se to udělat jinými daňovými instrumenty. Není jenom daň z příjmů fyzických osob, ale kdyby nebyla síla na komplexní daňovou reformu, kterou já teď nevidím v současné koalici, tak bych pokrčil rameny a řekl bych: Daň z příjmu fyzických osob, supehrubá mzda zůstává zrušená, ale z patnácti na 19, nazdar, někdo to zaplatit musí. A pochopitelně jsou možné i jiné daňové instrumenty. Ale těch 100 miliard se tam musí vrátit zpátky, ty tam prostě chybí, to je polovina toho strukturálního problému, který řešíme, je ta daňová zhůvěřilost, kterou na podzim 2020 prohlasovaly strany ODS, ANO a SPD. A ještě si k tomu rozmělnily zákon o rozpočtové odpovědnosti, tam to všechno začlo. To se všechno musí dostat do disciplíny, tenkrát to takhle zahodily,“ odvětil Kalousek.

„Tak asi takhle nějak. A udělat by to měli především ti, kteří prohlasovali změkčení pravidel rozpočtové odpovědnosti a odstranili zákonné překážky rozpočtového populismu. ANO, ODS a SPD. Je to jejich vina, a proto také jejich odpovědnost,“ napsal k tomu následně Kalousek na svůj twitterový účet.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…