Dávám Putinovi rok, možná ještě méně. Známý historik Zubov zauvažoval o ruském vývoji a je optimistou

08.08.2015 7:24

Ruský historik Andrej Zubov, vyhozený z univerzity po kritice tamní vlády za obsazení Krymu, se podle týdeníku Echo už stal v Česku „legendou“. Proto s ním přináší obsáhlý rozhovor, který prý ukazuje, že z Ruska může zaznívat i něco jiného než oficiální propaganda. Zubov sám přitom prohlašuje, že za pár let už nebude žádná putinovská propaganda, protože prezidentem bude někdo úplně jiný než Vladimir Putin.

Dávám Putinovi rok, možná ještě méně. Známý historik Zubov zauvažoval o ruském vývoji a je optimistou
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Sankce, na kterých Západ vůči Rusku tvrdošíjně lpí, jsou podle něj účinné. Sice nepřimějí ke změně postoje samotného prezidenta, ten se prý nenechá přimět k ničemu, ale sankce prý ovlivní ruskou elitu, na kterou dopadají nejcitelněji. „Kvůli sankcím se ocitne pod tlakem, aby něco udělala. Nejen s Ukrajinou, ale i s panem Putinem. Neboli pan Putin není předmětem, ale cílem těchto sankcí,“ vysvětluje muž, který nedávno vydal druhý díl svých rozsáhlých „Dějin Ruska“.

Další vývoj ruské historie přitom podle něj bude takový, že Putin skončí. „Pokud se mi ale podařilo z politiky něčemu porozumět, tak si troufnu říct, že moc dlouho už pokračovat nebude. Možná jeden rok? Možná půl roku? Ne nijak dlouho,“ soudí.

Za pět let to prý v Rusku bude vypadat docela určitě jinak než nyní. Země přitom podle něj má jen dvě možnosti: „Buď se z ekonomického hlediska staneme součástí Číny, anebo se vrátíme do evropské rodiny. Já vidím tu druhou možnost – návrat k evropské rodině národů, přijetí evropských hodnot, demokratických principů, občanských práv atd.,“ odhaduje vývoj příštích let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé, kteří demonstrují proti Babišovi, si slibují rychlý efekt. Jenže... Analytik řekl, kde v jejich uvažování je chyba

20:38 Lidé, kteří demonstrují proti Babišovi, si slibují rychlý efekt. Jenže... Analytik řekl, kde v jejich uvažování je chyba

Politický analytik Jan Herzmann se vyjádřil pro server info.cz a moderátora Pavla Štrunce mimo jiné …