Debil, blbeček, blázen. Ruští televizní diváci nešetřili po divadle Pavla Novotného silnými slovy

01.12.2019 11:20

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) v pátek vystoupil v ruské státní televizi Rossija 1, aby hájil svůj záměr postavit pomník vlasovcům. Za svůj výstup to nyní schytává ze všech stran. Rusové si stěžují, že je Češi nemají rádi. Předseda KSČM Vojtěch Filip je rozhořčen, že se Novotný vysmívá českým obětem 2. světové války. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) vzkazuje, že komunální politik by se neměl plést do zahraniční politiky státu, píše server Blesk.cz.

Debil, blbeček, blázen. Ruští televizní diváci nešetřili po divadle Pavla Novotného silnými slovy
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala se starostou Řeporyjí Novotným

Rusové byli z vystoupení a ze šklebících se grimas Pavla Novotného v jednom z ruských nejsledovanějších TV kanálů doslova v šoku. Mnohem hůř však nesli, když jim vmetl do tváře vraždění v polské Katyni: „Tak prosím vás, řekněte tomu zfetovanému, nebo opilému pánovi, že o vlasovcích u Norimberského tribunálu nic neříkali. A už vůbec nemluvte o tom, jak stříleli Poláky. Vy jste stříleli Poláky v Katyni.“ Na jeho adresu pak padala slova jako debil, blbeček, blázen. Nervy ujely i samotným moderátorům Olze Skabejevové i Jevgeniji Popovovi.

Novotný vytočil i české politické zástupce. „Nevím, jestli má smysl komentovat buranské způsoby pana Novotného, který dehonestuje i funkci starosty. Pokud jde o pomník vlasovcům, tak každý průměrně vzdělaný člověk ví, že vlasovci byla profašistická armáda a její velitel byl Norimberským tribunálem odsouzen jako válečný zločinec, je to odporné a výsměch všem českým obětem 2. světové války,“ napsal Blesku předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) naznačil, že by se starosta Novotný do zahraniční politiky plést neměl. „Musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit,“ připomněl Petříček. 

U své domovské ODS má však Novotný stále zastání. „Není to pomník generálu Vlasovovi, ale vojákům, kteří v posledních dnech války padli při květnovém povstání a zachránili mnoho českých životů. Rusko velmi nepřiměřeně reagovalo na návrh starosty Řeporyjí, Pavel Novotný hájil svůj postoj,“ brání řeporyjského starostu předseda ODS Petr Fiala.

„Ze své pozice nedělá zahraniční politiku, tu má dělat ministerstvo zahraničí. Pokud ne, tak to hodně vypovídá o slabosti současné vlády,“ dodal šéf občanských demokratů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…